Diyarbakır Ticaret Borsasından gerçekleştirilen toplantıda, Elazığ, Adıyaman, Batman, Erzincan, Erzurum, Diyarbakır, Gaziantep, Iğdır, Kars, Kızıltepe, Malatya, Nizip, Nusaybin, Van ve Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanları, Meclis Başkanları ve Genel sekreterleri, Bölgesel ÜPAK kurulması için bir araya geldi.

 

 

Diyarbakır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşil, “Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB), lisanslı depo işletmecilerince oluşturulan elektronik ürün senetleri (ELÜS) ile elektronik ürün senetlerine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin ticaretinin yürütülmesini sağlamak üzere Borsacılık faaliyetlerinde bulunmaktadır. Ürün Piyasası Aracı Kurumları (ÜPAK) ise TÜRİB’de aracılık hizmeti yapabileceklerdir. Bu çerçevede, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde bu konuda istekli olan Ticaret Borsalarımız ile ortaklık yapısı içinde bir Bölgesel ÜPAK kurulmasını planlamaktayız.’’ dedi.

 

 

Toplantıda son olarak, Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) ‘nda işlem yapacaklar için aracılık yapmak amacıyla,15 Ticaret Borsasısın iştiraki ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesini kapsayacak şekilde kurulacak ÜPAK şirketinde sermaye taahhütleri konusu istişare edildi.