Elazığ Valiliği: Yabancı Kişilerin Seçmen Kütüklerine Seçmen Olarak Yazılması Mümkün Değildir

featured

Elazığ Valiliği, “Suriye uyruklulara” seçmen kaydı çıkarıldığı ile ilgili haberlerle ilgili açıklama yaparak, “Yabancı kişilerin seçmen kütüklerine seçmen olarak yazılması mümkün değildir” dedi.

Elazığ Valiliği, “Konut sahibinden habersiz Suriye uyruklu seçmen kaydı” yapıldığı yönünde” çıkan haberlerle ilgili açıklama yaptı. Elazığ Valiliği tarafından yapılan açıklama şöyle:

Bazı haber siteleri ve sosyal medyada, “Konut sahibinden habersiz Suriye uyruklu seçmen kaydının görüldüğü” yönünde gerçeklikle alakası olmayan iddiaların dolaşıma sokulduğu görülmüştür. Anayasaya göre, seçim tarihi itibarıyla 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halk oylamasına katılma hakkına sahiptir. Yani Türk vatandaşı olmayanların oy kullanma hakkının bulunmadığı açık olduğundan, yabancı kişilerin seçmen kütüklerine seçmen olarak yazılması mümkün değildir.

Ülkemizde yasal statüde bulunan yabancıları tüm adres tescil işlemleri Nüfus Müdürlükleri ve İl Göç İdaresi Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir. Türk vatandaşları e-Devlet üzerinden adres bildirimi yapabiliyorken, yabancılar adres bildirimlerini sadece doğrudan başvuru ile yapabilmekte ve boş adresler de dahil olmak üzere tüm bildirimlerinde fatura ve tapu gibi adrese tanımlı bir belge ibraz etmek zorundadır. Bildirim yapılan adresin dolu olması halinde o adreste oturan kişinin ıslak imzalı muvafakati ile işlem yapılmaktadır.

Yasal kalış hakkı bulunan yabancıların adres beyanlarının tamamında yerinde tahkikatlar titizlikle yürütülmektedir. Bunun yanı sıra vatandaşlar, oturduğu adreste kayıtlı bulunan kişileri e- Devlet üzerinden öğrenebilmektedir. Açıklık ve şeffaflık ilkesi çerçevesinde hizmete sunulan uygulama üzerinden vatandaşlar, “Aynı hanede ikamet eden kişi belgesi sorgulaması” yapabilmektedir.

Bu çerçevede gerek tahkikat ve taramaya gerekse şikâyete bağlı olarak gerçeğe aykırı adres beyanında bulunulduğunun tespit edilmesi halinde gerekli idari ve adli işlemler yapılmaktadır. Seçimlere giden süreçte yabancılar üzerinden yapılan bu ve benzeri açıklamalar tamamen algı oluşturmaya yönelik olup; hele ki bir milletvekilinin hemşehrilerimizi tahrike yönelik bu tip mesnetsiz ve dayanaktan yoksun söylemlere yönelmesi, devlet ve millet anlayışı ile bağdaşmamaktadır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Elazığ Valiliği: Yabancı Kişilerin Seçmen Kütüklerine Seçmen Olarak Yazılması Mümkün Değildir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin