Elazığ Valilik Meydanında 15 Temmuz Programı

20210716-elazig-valilik-meydaninda-15-temmuz-programi-529189-fbc9a06d18235e021f81

ESMA YILDIRIM

15 Temmuz Milli Birlik ve Beraberlik Günü nedeniyle Elazığ’da program düzenlendi.

Programa Vali Erkaya Yırık,8. Kolordu Komutanı Tuğgeneral Saadettin Alp Ergin, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Yıldız, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, FÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, STK ve siyasi partilerin temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Valilik Meydanında düzenlenen program, mehteran takımının gösterisi ve kortej yürüyüşü ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından İl Müftüsü Selami Aydın tarafından dua edildi. Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması dinlendi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Konteyner Cup turnuvasında şampiyon olan takıma kupası verildi. Akabinde sancak koşusu sonrası tören alanına gençler tarafından getirilen sancak ise Vali Erkaya Yırık’a teslim edildi.

Vali Yırık: Türkiye dünya mazlumlarına umut ışığı olmuştur

Programda konuşan Elazığ Valisi Erkaya Yırık, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle alanda toplanmış tüm kardeşlerime hoş geldiniz diyorum. Ülkemizin bölünmez bütünlüğünü, milli birlik ve beraberliğimizi parçalamaya yönelik gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişiminin milletimizin eşine az rastlanır bir kahramanlık örneğiyle ber taraf edilişinin beşinci yılında bir taraftan memleketimizin 251 yiğit evladını bir gecede kaybetmenin hüznünü yaşarken diğer tarafta eşine az rastlanır şanlı bir zafere ait olmanın gururunu yaşıyoruz. Hüzün ve gururun aynı anda yaşandığı bu gecede aziz şehrimizin 9 evladı da kalplerinde iman ve milli ruh ile şahadet şerbetini içmiştir. İşte aziz şehitlerimiz bu memleketin kahraman evlatları bayrağı, vatanı, devleti ve milletiyle bu toprakların geçilemez olduğunu bir kez daha göstererek Türkiye geçilmez demiştir. Fatih Sultan Mehmet’in Alparslan’ın, Yavuz Sultan Selim’in, Ulubatlı Hasan’ın, Mustafa Kemal Atatürk’ün ve daha nicelerinin ruhlarının yok olduğunu mu zannediyorsunuz? Onların ruhları bu kahraman milletin bedeninde hala dip diridir. Aziz milletimiz FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen bu hain darbe girişimine karşı tek yürek olup tıpkı Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi vatan ve bayrak aşkıyla sinelerine karşı koyarak adeta çelikten bir set oluşturmuş, ülkemizin birlik ve beraberliğine, geleceğine kast edenlere milli irade geçilmez denilmiştir. Türk milletinin yeniden dirilişinin ve şahlanışı olan 15 Temmuz gecesinde terör örgütü milletin tankını ve tüfeğini maalesef millete doğrultmuştur. Türk milleti; mücadelesiyle, kahramanlığıyla silahını ve cebri mutlak zihniyetin olmadığını bir kez daha kanıtlamıştır. 15 Temmuz gecesi Çanakkale ruhu ve Kuvayı milliye ruhunun vücut bulduğu bir ruh ile akamete uğramışlardır. Türkiye dünya mazlumlarına umut ışığı olmuştur. Vatan mevzu bahis olduğunda bu milletin hiç düşünmeden aynı safta birlik ve beraberlik içerisinde ne pahasına olursa olsun milletinden, bayrağından, birlik ve beraberliğinden ödün vermeyeceğini, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin geçilmez olduğunu göstermiştir. Bundan sonra da hain ve kalleş saldırıyı yapan Fetullahçı terör örgütüne karşı mücadelemiz devam edecektir” dedi.

Göktaş: Bu zafer hainlere bir ders oldu

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, “Cumhurbaşkanımızın liderliği sayesinde bertaraf edilmiştir. Aziz milletimizin ve kahramana güvenlik güçlerimizin mermilere, tanklara ve hatta uçaklara göğsünü siper ederek FETÖ’cü hainlere karşı kazanmış oldukları bu zafer bundan sonra ülkemize karşı içeride ve dışarıda göz dikmiş olan hainlere bir ders niteliğindedir. 1071 yılından beri uğrunda sayısız şehit vermiş bu müstesna millet elbette bu toprakları bir avuç haine teslim etmeyecekti. Bu alçaklar milletimizin bu gecede ülkeyi sömürgeci güçlere peşkeş çekmek isteyen hainlere karşı Çanakkale’de, Dumlupınar’da ve İstiklal Mücadelesinde verdikleri cevabın aynısını vereceklerini unutmuşlardır. Aziz milletimizin bu gece de Ömer Halisdemir’i bağrından çıkaracağını unutmuşlardı. Bu hainlere milletin haddini bildireceklerini ve hak ettiklerini vereceklerini unutmuşlardı. Bu asil milletin hakka, adalete, kardeşliğe, hürriyete ve demokrasiye olan inanç ve bağımlılığını unutmuşlardı. Ülkemizi teslim alacaklarını sanarak 15 Temmuz gecesi harekata geçen hainler ertesi akşam olmadan milletimiz tarafından hüsran uğratılmış ve darbecilere darbe yaparak mümtaz yerini almışlardır. Bu imalı millet bir avuç haine teslim olmadı. Vatanına, demokrasisine, ve aydınlık geleceğine sahip çıktı” ifadelerini kullandı.

Exit mobile version