ELAZIĞ’I İLERİ NOKTAYA TAŞIYACAK

featured

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Elazığ OSB içinde daha önce garaj olarak kullanılan alanda kurulan ve ülke gündemine oturan Tasarım ve İnovasyon Merkezi’nin kurulması için 5 milyon 250 bin TL kaynak harcandığını aktardı. Yoğunlu, inovasyon merkezinde önemli bir üretim alanı oluştuğunu belirterek, merkezin; sanayicilere, üniversite öğrencilerine ve yenilikçi fikirler geliştiren firmalara sağlanacak hizmetler ile ilimizi ileri bir noktaya taşıyacağını ifade etti.

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, geçtiğimiz hafta ülke gündemine oturan Endüstriyel Tasarım Prototip ve İnovasyon Merkezi ve Fırat Kalkınma Ajansı’nın ilimize yönelik desteklerine ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu. Yoğunlu yaptığı açıklamada, Fırat Kalkınma Ajansı ve Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nin projesi ile Endüstriyel Tasarım Prototip ve İnovasyon Merkezi’n Elazığ’da endüstriyel üretim yapan işletmeler için bir çözüm merkezi olacağını belirterek, ölçek gerektirmeyen parçaların yeniden tasarlanıp üretilmesine fırsat vereceğini aktardı.

İNOVASYON MERKEZİ MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİNE KATKI SUNACAK

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu,”İnovasyon merkezinde gerçekten önemli bir üretim alanı oluştu. Buraya nitelikli insan gücünü de konumlandırabilirsek firmalarımızın mühendisleri gelip burada istedikleri prototipleri tasarlayıp, ürün haline getirebilirler. İnovasyon merkezi, Elazığ’da üniversitemiz ve sanayicilerimiz aracılığıyla ülkemizin belirlediği milli teknoloji hamlesine katkı sunacak ürünlerin tasarlanıp geliştirilmesi için kuruldu. Bu merkezde geride kaldığımız nitelikli istihdamın sağlanmasını hedeflediğimiz gibi yine bu merkezde edindiği yetkinlikle artık dünyanın her yerinde tasarım modelleme yapabilecek ve iyi bir gelir elde edebilecek nitelikli bireyler de yetiştireceğiz. İnovasyon Merkezi ile aynı zamanda savunma sanayindeki ihtiyaçlara yönelik araştırma, geliştirme ve üretim çalışmaları yapılacak ve buna yönelikte nitelik insan gücünü sağlayacağız” dedi.

ELAZIĞ OSB’YE 33 MİLYON TL DESTEK

Elazığ’ın tekstil sektörüne yoğunlaşan bir şehir olduğunun altını çizen Yoğunlu, ”Fırat Kalkınma Ajansı olarak Elazığ’da bir taraftan işsizliği önlemeye yönelik özellikle kadınlarımızın çalışma alanlarını arttırmak için tekstil sektörünü desteklerken diğer taraftan da katma değerli, teknolojik, yenilikçi ürünler üretmek için inovasyon merkezinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Organize Sanayi Bölgesi’ne Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da desteklediği Cazibe Merkezleri Programları kapsamında toplamda 33 Milyon TL bir kaynak sağladık. Bu gerçekten çok önemli bir kaynak. Bu, Ajansımızın Elazığ sanayisine, sanayinin alt ve üst yapısını geliştirmesine, nitelikli işgücünü arttırmaya verdiği önemi de gösteriyor. Bir taraftan da bakanlığımızın Elazığ’a ne kadar değer verdiğinin göstergesidir. Bu destek, diğer illerimizde çok rastlanan bir durum değil” diye ifade etti.

SANAYİ, İHRACAT, İSTİHDAM…

Türkiye’de 26 Kalkınma Ajansı’nın olduğunu ifade eden Yoğunlu, “Fırat Kalkınma Ajansı olarak Elazığ’da da sosyal gelişimi sağlayacak, insanlarımızın gelir ve refahını arttıracak, kalkınma hedeflerine götürecek konularla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Elazığ’da yaptığımız çalışmalar ile gelişime açık potansiyel alanları tespit ediyoruz. Elazığ’da sanayi bunlardan bir tanesi. Sanayi ile birlikte ihracatımızı arttırma ve dolayısıyla Elazığ’a giren kaynağın miktarını arttırmayı hedefliyoruz. Ayrıca buradaki kurumsal firmalarımızın alt yapılarını daha nitelikli hale getirip, daha güçlü daha sürdürülebilir hale getirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TEKSTİL KENT’ KURULUYOR, 2 BİN 500 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Elazığ’da kurulma aşamasında olan Tekstil Kent ile 2 bin 500 kişiye iş kapısı açılacağını söyleyen Yoğunlu, “Elazığ’da sanayi çalışmaları kapsamında inşallah 2021 yıl içerisinde başlayarak Organize Sanayi Bölgesi’ne 18 Milyon TL destekli bir ‘Tekstil Kent’ kuracağız. 2021 yılı içerisinde başlayıp 2022 yılında faaliyete geçmesiyle burada 10 tane firmanın hazır binaları oluşmuş olacak ve 2 bin 500 kişiye de iş kapısı açacak. Sözleşmesini yakın zamanda imzalayacağımız projenin toplam bedeli 20 milyon TL iken 18 Milyonunu Fırat Kalkınma Ajansı olarak sağladık. Yine Elazığ OSB’nin yaklaşık 490 dönümlük alanını biz sadece tematik tekstil alanı olarak desteklemek amacıyla alt yapısına 10 milyon TL’lik kaynak sağladık” dedi.

ELAZIĞ, TURİZM ALANLARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Elazığ’da hayata geçirilen projelerin çoğunun turizm ile alakalı olduğunu belirten Yoğunlu, “Fırat Kalkınma Ajansı olarak şu anda odaklandığımız alanlar; firmalarımızın kurumsallaşması, ihracatı arttırmak, ülkenin sanayisini daha ileri noktalara taşımak ve Elazığ’da meydana gelen depremin istihdama verdiği etkiyi de bertaraf etmektir. Bununla birlikte girişimcilik, yenilikçilik ile ilgili ekosistemini tamamlamak, desteklemek için de İnovasyon Merkezini destekliyoruz. Bunların yanında ticari ve turizm alanlarında da desteklerimizi sürdürüyoruz. 2020 yılında Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi programımız oldu. Elazığ’da başarılı olduğumuz projelerimizin çoğu da turizm ile alakalı” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ELAZIĞ’I İLERİ NOKTAYA TAŞIYACAK

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin