Evlerimiz Teslim Edilmeden Çıkmayız

featured

EVREN DEMİRDAŞ

Maden ilçesinde vatandaşlar, rezerv çalışmaları esnasında dökülen hafriyatın heyelan riskine neden olduğu gerekçesiyle 400’e yakın ev ve dükkana yıkım kararı verilmesine Ak Parti il binası önünde eylem yaparak tepki tepki göstermişti.  Ak Parti Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı, kurum müdürleriyle birlikte Maden ilçesine giderek ilçenin boşaltılmasıyla ilgili vatandaşlarla görüştü. Toplantıda konuşan Nazırlı hiçbir vatandaşın mağdur edilmeyeceğini belirterek, “Biz bir an önce konut ve işyerlerinin yapılıp teslim edilmesi sonrasında ise yıkıma başlanması için mücadele edeceğiz” dedi.

Elazığ’ın Maden ilçesinde, 2007 yılında yapılan bir ihale ile rezerv çalışmalarına başlayan bir firmanın bölgeye boşalttığı hafriyat, ‘doğal olmayan heyelan’ riskine neden oldu. Firmanın 2014’ten beri döktüğü hafriyat sonrasında ilçede heyelan tehlikesi olduğu gerekçesiyle birçok ev ve dükkanın boşaltılmasına karar verildi. Karara tepki gösteren Maden’li vatandaşlar üç gün önce Ak Parti Elazığ İl Başkanlığı önüne giderek il başkanı ve milletvekillerine tepki göstermişti.  Tepkilerin ardından Ak Parti Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı, AFAD il Müdürü Cafer Giyik, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş ilçe sakinleriyle  bir araya gelerek ev ve dükkanların yıkımıyla ilgili şikayet ve talepleri dinledi. İlçe sakinleri ev dükkanlarının yapılıp teslim edilmesinin ardından evlerini boşaltmak istediklerini aksi takdirde ev ve dükkanlarından çıkmayacaklarını kaydettiler.

“ÇÖZÜM ARAMAK İÇİN BURADAYIZ”

Toplantıda ilk konuşmayı yapan  Ak Parti Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı, hiçbir şekilde ilçenin sorunlarına kayıtsız kalmadıklarını ve sorunlarının çözümü için her zaman yetkililerle görüştüklerini söyledi. Maden ilçesinde sırtlarını dönmediklerini söyleyen Nazırlı,  “Biz sizin yanınızda olmaya gayret ediyoruz ama sizin için bizim birinci önceliğimiz can güvenliğiniz. Dolayısıyla can güvenliği noktasında sizlerle istişarelerimizi, konuşmalarımızı yapalım. Maksadınız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Biz birbirimizin düşmanı değiliz birbirimizin yoldaşıyız. Sizin iyiliğiniz için buradayız, sizin hayrınıza ne yapabilirsek onu yapabilmek için buradayız, sizin ihtiyacınız neyse onu görebilmek ne eksiğiniz varsa, anlamadığımız birşey varsa onu sizden dinleyelim ‘biz burada yanlış düşünüyormuşuz’ diyelim ona göre hareket edelim gerekiyorsa. Ama  şunu da ifade edeyim burada da değildik ama bir haftadır. Geçtiğimiz hafta bu konuyu cumhurbaşkanımızla konuştum, 10 gündür Cevdet Yılmaz beyle bakanlarımızla AFAD’ımızla daha önce başkanımızı,İçişleri Bakanımıza ve AFAD’a götürdük. Sizin haberiniz olmayan, sizin bilmediğiniz birçok konuyu da arka tarafta zaten takip ediyoruz. Burası bizim canımız biz buraya sırtımızı dönüp gitmeyip bunu endişe etmeyin. Buradaki sorunları gidermeden, buradaki her bir vatandaşımız huzura ermeden biz buradan gitmeyiz. Ne AFAD müdürüm gider, ne ben giderim, ne diğer vekillerim gider, ne belediye başkanlarımız gider hiç kimse buradan gitmez. Müsterih olun, rahat olun bugün ön kabulle bu toplantıyı yapalım. Bu toplanıyı stresle ‘burayı yıkıyorlar’ diye yapmayın çözüm için buradayız, çözüm aramak için buradayız. Toplantı içerisinde birbirimizi anlayalım ki çözüm bulmaya çalışalım toplantımızı da hayırlı bir şekilde tamamlayalım. Devletimiz hiçbir vatandaşını üzmek, sıkıntıda bırakmak istemez öyle bir gayesi olmaz. Devletimizin bütün derdi vatandaşımızın huzurudur. Geçtiğimiz depremlerde hükümetimiz burada vatandaşımızın sağlığı,

sıhhati için almış olduğu önlemlere hepimiz şahit olduk bu ortadayken bunun dışında farklı bir şey düşünülemez. İnşallah buradan birbirimize anlayarak çıkacağız” diye konuştu.

“VALİ YARDIMCISI ‘EV İŞ YERİ YAPMA SÖZÜNÜ ASKIYA ALDIK’ DEDİ”

Nazırlı’nın ardından konuşan bir vatandaş, “Biz yetkililere dedik ki burada teknik bir çalışma yapılsın yapılacak olan çalışmada burada kalmak mümkün değilse siz bir söz verdiniz, ‘buralara sizlere işyeri ve evler yapalım, ondan sonra çıkın’ dediniz. Biz bunu da kabul ediyoruz. Bize yerlerimizi yapın ondan sonra çıkalım biz başka bir şey istemiyoruz. Ama geldiğimiz noktada sayın vali yardımcımız bize şunu söyledi, ‘biz o konuşmayı askıya aldık herhangi bir yer yapma yok sizi konteynere koyacağız, yapmak sonraki aşama’ dedi” diye kaydetti.

 “BİZE EVLERİMİZİ YAPSINLAR SONRA BOŞALTALIM”

Şehit kardeşi olduğunu söyleyen bir vatandaş ise, “Sayın vekilim ben şehit kardeşiyim, biz burada doğduk, burası bizim toprağımız biz milliyetçi insanlarız. Biri kalkıyor diyor ki ‘elektriğinizi keseceğiz’ biz Rusya’dan mı geldik? Gelin yapın bizde insan gibi evimizden çıkarız niye çıkmayalım? Biz artık huzursuz olmuşuz, karaciğer nakli yapıldı bana sabaha kadar yatamıyorum. Bize evlerimizi yapsınlar biz ondan sonra boşaltalım yoksa bu şekilde bir yere gidemeyiz, devlette bizi öldürecek değil yüzde 80’de oy vermişiz” diyerek sitem etti.

 “VATANDAŞIMIZIN 8-10 BİN TL TAKSİT ÖDEYECEK DURUMU YOK”

İlçedeki vatandaşların geçimini emekli aylığı ve köy koruculuğu yaparak sağladığını belirten Maden Belediye Başkanı Musa Orhan şu ifadeleri kullandı;

“Biz geçen çarşamba günü belediye olarak fabrikaya yürütmeyi durdurma yönünde dava açtık. Burada görmüş olduğunuz vatandaşın yüzde 80’i ya emeklidir ya köy korucusudur. Onun haricinde burada gelir seviyesi üst düzeyde olan kimse yok. Yarın TOKİ, AFAD kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak olan 2 milyon maliyetli konutları alabilecek geliri olan insan sayısı sadece yüzde 10’dur. Onun için sadece yüzde 50’si devletimiz tarafından karşılanacak olursa daha iyi olur. Görmüş olduğunuz bu insanların gelir seviyesi ya emekli maaşıdır veya köy korucusudur. Biri alıyor 12 bin TL ile 15 bin TL arası diğer alıyor 18 bin TL ile 20 bin arası. Bu adam 2 milyonluk bir evi 8-10 bin TL taksit ödeyerek alamaz. Ama kentsel dönüşüm için göstermiş olduğumuz mahallede vatandaş iyi yada kötü ev kendisinin, kira vermiyor ve idare ediyor. Onun için halkımızın isteği budur.”

 “BU HEYELANI SEBEP OLAN FABRİKADAN HESAP SORUN”

Heyelan tehlikesini yaratan fabrikayı şikayet eden bir başka vatandaş ise, “Bu heyelan tehlikesini fabrikanın yaratmış olduğu değil de doğal bir heyelan kabul ettik diyelim. Bu heyelana sebep olan fabrika pasayı döktü maliyetini bize ödetmeye çalışıyor. Biz burayı boşaltmayı mecburen kabul edeceğiz durum onu gösteriyor. Peki bizim bu mağduriyetimizi fabrikaya hesabını ödeyebilir misiniz? Bu heyelana sebep olan fabrikanın hafriyatıdır, patlatılan dinamitlerdir. Bunların hepsi ilçenin boşaltılması için bilinçli bir projedir. Bundan belki sizin haberiniz yok kimse size anlatmadı ama biz başından beri olayın içerisindeyiz. Hepimizde neyin ne olduğunu biliyoruz. Bu insanların paraları yok bu insanların paralarını o şirkete ödemeye devletin bir yetkisi yok mu? Kaç tane avukat getirdik başvurduk kimse dava bile açamadı” dedi.

 “KONUT VE İŞYERLERİNİN YAPILMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”

Yapılan konuşmaların ardından vekil Nazırlı, ev ve dükkanların yapılması için mücadele edeceklerini belirterek, “Ben sizin yanınızdayım, neticede biz burayla alakalı bir boşaltma yapacağız. Bir yer belirlenmiş buranın en hızlı şekilde yapılmasıyla alakalı bende gayret edeceğim sizin yanınızda olacağım. Muhtarla bir defalarca bu sorunu çözmek için TOKİ’ye ve birçok kuruma gitmişiz hızlı bir şekilde çözülmesi için yine gideriz. Evet süreç çok rahat, konforlu bir süreç değil birkaç ay dişimizi sıkalım şu sıkıntıyı üzerimizden atalım sizin burayla ilgili aklınızda soru işaretleri varsa hukuki işlemlerinizi başlatın hep beraber bakalım.  Bana göre söylediğiniz şeyler makul. ‘Biz bir an önce konut ve işyerlerinin yapılıp teslim edip sonrasında ise yıkıma başlayalım’ diye mücadele edeceğiz. Bu hafta işi gücü bırakacağım sadece bu konuyla uğraşacağım. Ama sizden rica ediyorum belediye başkanımıza, ilçe başkanımıza, AFAD müdürümüze, özel idaremiz sizin mağdur olmamanız için mücadele ediyor. Hep beraber uğraşalım, hep beraber gayret edelim. Devletimiz hiç kimsenin mağduriyetini istemez. Böyle bir şey olmazda vatandaş sokakta bile kalsa canı daha kıymetli. Ama bakış açısı budur can her şeyden önemli. Ben bayram sonra yine geleceğim” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Evlerimiz Teslim Edilmeden Çıkmayız

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin