Evrensel Yerlilik

Bu iki kelimenin cazibesi ve/veya ağırlığı altında ezilmeden; kavramların ve kelimelerin kapsamları göz ardı edilmeden oluşturulacak yazının nesnelliğini düşünmek temennisiyle…

“Evrensel yerlilik” bir kavram çalışması olmakla birlikte büyük bir iddiadır. Bu kavram çalışması ile nasıl ki İbn-i Haldun “ümran” kavramını sosyolojik bir karşılık olarak oluşturmuştur, ben de tarihsel tecrübelerden edindiğim bilgi ve becerilerle küreselleşmeye karşı tepkimi ortaya koyuyorum.

İnsanın/insanlığın kadim değerlerini ve meselelerini değerlendirme ve çözmede evrensellik ve yerliliğin uyumu, Kuantum mekaniği ile Newton mekaniğinin birleştirilmesi kadar önem arz eder.

Evrensellik; yaşadığımız yerkürede insanın/insanlığın ortak kabulleri ve yaşadığı topografyanın kendine has coğrafik farklılığının insanlık üzerinde oluşturduğu ortak etkidir.

Yerlilik; kişinin, bulunduğu mekândaki insanlar, canlılar ve yeryüzü şekillerinden harmanlanıp oluşturduğu kişi(lik)sel karakterinin, ortamda yaşayanlar arasında ortak sosyal karakter olmasıdır.

İnsanı ve insanlığı etkisi altına alan olayları, evrensellik ve yerlilik kavramlarından ayrı değerlendirmek, olayların ortaya çıkardığı olumlu/olumsuz etkinin sebep-sonuç ilişkilerini öğrenme de doğru soru sormamızı engeller. Bu da bizi bir çıkmaza veya küreselleşmenin/bireyselleşmenin girdabına sürükler.

İnsanlık serüveninde insanın yaşadığı olayları anlık değerlendirmek, insan ile insanlık ilişkisinin bir süreç ve kombinezonlardan oluştuğunu göz ardı etmemize sebep olur. Bunun sebebi, kavramlar arasındaki bütünlüğün diğer kavramlardan azade olmamasıdır.

Buradan hareketle bu iki kavramın yani evrensellik ve yerliliğin bir bütünlük oluşturması, süreklilik gerektirir. Ama hepsinden önemlisi ferdin, insan olması hasebiyle, insanlık için ortak kabullerini “değer” sayması ve bunun için insanlıkla bütünleşmek istemesi gerekir. Bu da bizi bir sorunla; “kapalılık” ile yani “evrensel yerlilik”in karşıtı olan “küreselleşme” ile karşı karşıya getirir.

Sağlıcakla kalınız… akö

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Evrensel Yerlilik

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin