istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat

Fırat Üniversitesi 2023 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması’nda Dünyada 601-800 Aralığında Yer Aldı

featured

Ülke genelinde başarı sıralamasını her geçen gün artıran Fırat Üniversitesi, dünya genelinde de başarı sıralamasını yükseltmeye devam ediyor. Times HigherEducation tarafından açıklanan 2023 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması’nda Fırat Üniversitesi dünya sıralamasında 601-800 aralığında yer aldı.

Londra merkezli uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times HigherEducation (THE) tarafından beşincisi hazırlanan “2023 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması” açıklandı. Araştırma kapsamında 112 ülkeden 1591 üniversitenin, bulundukları bölgelerde ve dünya ölçeğinde Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (Sustainable Development Goals-SDG) katkıları değerlendirildi.

Değerlendirmede; araştırma, yönetim, sosyal yardım ve öğretim olmak üzere dört geniş alanda kapsamlı ve dengeli karşılaştırma sağlamak için dikkatle kalibre edilmiş göstergeler kullanıldı.

Dünyanın en etkili üniversitelerinin sıralandığı çalışmada, Fırat Üniversitesi, genel sıralamada 601-800 bandında yer aldı. “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” alanında dünya genelinde 201-300 aralığında Türkiye’de ise ilk 5 arasında bulundu. “Nitelikli Eğitim” ve “Karasal Yaşam” kategorilerinde de dünya genelinde 201-300 aralığında Türkiye’de ise ilk 15 arasında yer aldı. Fırat Üniversitesi; “İklim Eylemi”, “Sudaki Yaşam” ve ”Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” alanlarında dünya genelinde 301-400 aralığında Türkiye’de ise ilk 16 arasında listeye girme başarısı gösterdi.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, çevrenin korunması, yoksulluğun son erdirilmesi ve iklim krizine karşı önlem alınması gibi hedefleri olan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri dikkate alınarak hazırlanan THE 2023 etki sıralamasında dünyada 601-800 bandında yer almanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek Araştırma Üniversitesi olmanın yanında geleceği düşünen bir üniversite olmak için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. Sürece katkı sunan akademik ve idari personel ile öğrencilere teşekkür eden Prof. Dr. GÖKTAŞ ilerleyen dönemde dünya sıralamasında daha iyi bir konumda olmak için çalışmalarını arttıracaklarını ifade etti.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fırat Üniversitesi 2023 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması’nda Dünyada 601-800 Aralığında Yer Aldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin