Fırat Üniversitesi “Sır 2023” Sıralamasında 16’ıncı Oldu

featured

SCImagoInstitutions Rankings (SIR) Yayın Değerlendirme Platformunun yaptığı 2023 yılı dünya üniversiteleri sıralamasında Fırat Üniversitesi, Türkiye’de 16’ıncı sırada yer aldı.

Yüksek öğretim ve araştırma kurumlarını araştırma performansı, inovasyon çıktıları ve toplumsal etki olmak üzere 3 ana gösterge grubu üzerinden değerlendiren SCIMAGO 2023 sıralaması açıklandı.

Türkiye’deki 134 üniversitenin yer aldığı sıralamada Fırat Üniversitesi oldukça önemli bir başarıya daha imza atarak Türkiye’deki en iyi 16. üniversiteoldu. Fırat Üniversitesi devlet üniversiteleri arasında ise 10. Sıraya yerleşme başarısını gösterdi.

Alan bazlı sıralamasının da yapıldığı araştırmada Fırat Üniversitesi; Matematik alanında Türkiye’de 4., Bilgisayar Bilimlerinde Türkiye’de 5., Fizik ve AstronomialanındaTürkiye’de 6. Ve Veteriner alanındaTürkiye’de 8. Sıradayeraldı.

Ayrıca Fırat Üniversitesi açıklanan listede Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ki tüm üniversiteleri geride bıraktı.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, sıralamayla ilgili açıklama yaparak ulusal ve uluslar arası alanda gösterilen başarılarda öğretim elemanlarının çok büyük katkıları olduğunu belirterek emeği geçen tüm akademisyenlere teşekkür etti. Rektör Prof. Dr. Göktaş, Fırat Üniversitesi’nin bir araştırma üniversitesi olduğunu, alt yapısını sürekli geliştirdiğini ve araştırmacılara sürekli destek sağladığını ifade ederek Üniversitenin sıralamalardaki yükselişinin devam edeceğine inandığını  söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fırat Üniversitesi “Sır 2023” Sıralamasında 16’ıncı Oldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin