Fiyat İstikrarı Sağlanmalı

featured

İrfan ARSLAN

Asgari Ücreti Belirleme komisyonunun açıkladığı yeni asgari ücretin bugünkü hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon karşılığında işçinin hakkı olduğunu belirten İş dünyası temsilcileri, “Alım gücünün düştüğü bu ortamda bu maaş bile yeterli değil. Ancak bunun birde işverene yansıması var. İşletmelerin cirosunda düşüş var. Doğal olarak bu durgun ortamda işveren gelirlerini artıramadığı için bu zammı karşılamak için üretimini yaptığı ürünün üzerine koyacak.” dediler.

MÜSİAD BAŞKANI GÜRKAN: SANCILI BİR SÜREÇ YAŞANIYOR

MÜSİAD Elazığ Şubesi Başkanı Tekin Gürkan, seçimlerden yeni çıkıldığını, kabinenin yeni oluştuğunu belirterek, “Öncelikle bugünkü hayat pahalılığı karşısında işçinin alım gücü düşmüş durumda. Bunun karşılığında Asgari Ücretin artırılması son derece normal. Ancak bunun karşılığında işverenlerin de gelirlerini artırması gerekiyor. Baktığımız zaman dünyanın bu alanda sıkıntı yaşadığını görüyoruz. İşveren içeride ve dışarıda yaşanan gelişmelerden etkileniyor. İhracatını veya iç piyasaya satışını artırmak zorunda. Bunların olabilmesi için şimdi sancılı bir süreç yaşıyoruz. Bu sürecin olumlu neticelenmesi ile fiyat istikrarının oluşması sıkıntıları azaltacaktır. Ancak bu geçiş döneminde sıkıntılar yaşanacaktır. Yani Asgari Ücretin artması fiyat dengelemesi sağlanmaması durumunda enflasyonun kontrol altına alınması ve düşürülmesi durumunda olumlu netice verecektir. Asgari Ücretin artması tek başına istenilen sonucu getirmeyecektir. Hayat pahalılığı devam edecektir.

Ücret artışlarının işverene getireceği ilave yüklerin hafifletilmesi adına, mevcut destek ve teşviklerin artırılması elzemdir. Bu kapsamda 400 TL’lik asgari ücret desteğinin 500 TL’ye çıkarılmış olması, işverenlerimiz adına oldukça sevindirici bir gelişme olmuştur.” dedi.

OSB BAŞKANI ÖZTÜRK: MALİYETLERE YANSIYACAKTIR

ELAZIĞ Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, Asgari Ücretin 2900 lira arttığını, bunun işvereni etkileyeceğini, ancak çalışanların da ülkenin geçim şartlarından dolayı geçim sıkıntısı yaşadığını belirterek şunları söyledi.

“Olaya sadece Asgari ücret artışı olarak bakmamak lazım. Bir asgari ücretlinin işverene maliyeti 22500 lira. Bunun artması her alanda sıkıntı oluşturacak. Ancak bunu yapmak gerekiyor. Yapılan artış beklenen bir rakam. İş insanı yaptığı üretimini maliyet hesabını yapacaktır. Bu da ürüne artış olacaktır. Maliyet artışı olacaktır. Petrole, enerjiye zam geldiğinde nasıl zam yapılıyorsa bu durumunda dengelemek için üretimin maliyetinin yeniden hesaplanması gerekecek.

Piyasaların dengelenmesi, enflasyonun düşürülmesi ile kademeli olarak bir düşüş söz konusu olacaktır. Ancak bu zamana bağlı olacaktır. Burada en önemli olay fırsatçıların önüne geçilmesi gerekir. Devletin bunu kontrol altına alması gerekecek. Üretici ile Tüketici arasında ki fiyat farkının önlenmesi gerekiyor. Artışın üreticilerimize ve çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu ülke bizim. Tüm sıkıntıları göğüsleyerek götürmek zorundayız.” dedi.

ASKON BAŞKANI ÇINAR: TÜM PAYDAŞLARA HAYIRLI OLSUN

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun, hem işverenlerimiz hem de emekçi çalışanlarımızın menfaatini gözeterek belirlediği yeni asgari ücret zam açıklamasını Elazığ iş dünyası temsilcileri olarak her iki taraf adına memnuniyetle karşılıyoruz.

Asgari ücreti, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ortamın şartlarıyla değerlendirmemiz gerekiyor. Küresel ölçekte yaşanan ekonomik olumsuzluklar ve bunların ülkemize sirayet eden etkileri sonucu oluşan enflasyon dinamikleriyle değerlendirdiğimizde, bundan en çok zarar gören kesimin asgari ücretli çalışanlarımız olduğunu görüyoruz. Yeni asgari ücretin, asgari ücretle çalışan emekçilerimizin ekonomik açıdan rahatlaması adına, bu artış oranını son derece doğru ve önemli bir karar olarak değerlendiriyorum.

Gelinen aşamada hem çalışan refahının arttığını, hem de işverenlerimizin bu maliyet artışından olumsuz etkilenmeyeceğini görmek bizleri memnun etmiştir. Yeni asgari ücret, iş dünyamızın tüm paydaşlarına hayırlı olsun. Çalışanımızın hak ettiği ücretleri alması, üretimi, gelişimi, büyümeyi teşvik edecek bir katalizör etkisi oluşturacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fiyat İstikrarı Sağlanmalı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin