AFAD tarafından Fırat Üniversitesi Hastanesi çalışanlarına yönelik KBRN (kimyasal, biyolojik radyolojik, nükleer) tehditler eğitimi verildi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen KBRN eğitimine hastane yöneticileri ve çok sayıda hastane çalışanı katıldı.

 

 

Eğitimi gerçekleştiren AFAD Arama Kurtarma Teknikeri Hamdi Özkan, yaptığı açıklamada; “KBRN tehditleri, İnsan ve çevre için zararlı kimyasal maddelerin kasten veya kaza ile çevreye yayılmasıyla oluşan tehdittir. Bu tehditleri, toksik endüstriyel kimyasal maddelerin kaza sonucu çevreye yayılması ile oluşan tehditler, evde kullanılan tehlikeli kimyasal maddelerin oluşturduğu tehditler ve kimyasal ajanların savaş veya terör amacı ile kullanılması ile oluşan tehditler olarak sıralanmaktadır” dedi.

 

 

AFAD Arama Kurtarma Teknikeri Hamdi Özkan; “Herkesin aile ve afet acil durum planı yapması gerekmekte, bu kapsamda da hem yaşadığımız semt içinde hem de dışında ailemiz ile nerede toplanılacağı, aile üyelerimizin kişisel bilgilerinin plana yazılması, afet veya acil durum sonrası aile üyeleri ile aramızdaki iletişimi sağlayacak kişilerinin belirlenmesi ve plana hastabakıcıları, bebek bakıcılarını ve evcil hayvanlarınıza da dâhil etmeyi unutmamamız gerekmekte. Yetkili kurumlar tarafından ev veya işyerinden çıkmama talimatı verilmesi durumunda, içeri hava girebilecek tüm sistemlerin kapatılması, iç kısımlarda bir odaya sığınılması, odanın açıklıklarını izole bant ve plastik örtü ile kapatılması, musluklardan su içilmemesi, iletişim araçlarından yetkili makamlarca yapılacak açıklamaların takip edilmesinin önem arz etmekte. Radyasyonun, bir kaynaktan yayımlanan parçacık ya da dalga formundaki enerji olarak tanımlanmaktadır. Radyolojik silahların etkilerinin, toplumda büyük ölçekli bir korku ve paniğe neden olurken, gündelik hayatı etkileyip ekonomiyi sekteye uğramakta, yüksek dekontaminasyon maliyeti nedeniyle ekonomik zarar oluşturacağını, yaralanma ve ölümlere neden olmaktadır” dedi.