Elazığ’da geleneksel el sanatlarının yaşatılması yönünde Halk Eğitim Merkezi kursları sonucunda Elazığlı hanımların ortaya koyduğu sanat eserleri Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi Galeri Salonunda sergilendi.

Düzenlenen sergiye Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirdağ, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kenan Tabar, kursiyerler ve vatandaş katıldı.

 

 

Sergi açılışında konuşan Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirdağ unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılması amacında olduklarını söyledi. Demirdağ, “Yöresel kilim dokuma kursumuzun bitimiyle beraber bir sergi açılışı ilimizde gerçekleştirdik. Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’mizde devam edecek bu sergimiz bütün halkımızı sergimize davet ediyorum. Buradaki temel amacımız özellikle unutulmaya yüz tutmuş atalarımızdan kalan çok önemli mesleklerimiz var. bu önemli mesleklerimizden biride kilim dokumacılık. İlimizde yaygın olarak zamanında yapılmış kilim dokumacılık sanatının, mesleğinin ilimizde tekrar yaşanması, ölmemesi, unutulmaması, bizden sonraki kuşaklara aktarılması noktasında her yıl ilimizde özellikle kültür merkezimizde yöresel kilim dokuma kursu açıyoruz. İştirak eden kursiyerlerimiz büyük bir zevkle bu kurslara devame diyorlar ve bu kursların sonucunda da malumunuz bugün sergiyi gezeceğiz, sergide de ürettikleri ürünleri hem kendi aile hanesine katkı amacıyla hem de bir sanatı bir mesleği icra etmenin vermiş olduğu hazzı da yaşayarak aynı zamanda bir meslekte edinerek buradan mutlu bir şekilde ayrılıyorlar” dedi.

 

 

Elazığ Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kenan Tabar,2023 eğitim yılı içerisinde çeşitli alanlarda kursların verildiğini ifade etti. Tabar, “Elazığ Halk Eğitim Merkezi bünyesinde 2023 eğitim öğretim yılında çok çeşitli alanlarda kurs hizmeti vererek faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Bu faaliyetlerimizi yürütürken kadim kültürümü geliştirme konusunda çalışmalarımız da devam ediyor. Bugünde İl Kültür Müdürlüğümüzdeyiz. İl Kültür Müdürlüğümüz de Milli Eğitim Müdürlüğü arasındaki iş birliği protokolü ile kilim dokuma kursumuzu açmıştık kursumuzun nihayetlendirdik şimdi de bu kursumuzun sergisini açıyoruz” dedi.

 

 

Kurs Yöneticisi Nuray Sanaç Bulanık ise kurs hakkında bilgi verdi.