GELİŞİMİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK

featured

İREM AVCI

Fırat Üniversitesinin son yıllarda her alanda gelişmesini ve güçlenmesinin yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ile karşılık bulduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, “Bir yandan ülkemizin en seçkin üniversiteleri arasında yer almasının sonucunda Araştırma Üniversitesi olmamız, Bilimsel alanda yapılan çalışmalar sonucunda Öğretim Üyelerimizin yaptıkları çalışmalar sonucunda alanlarında elde ettikleri sonuçlar ile bilimsel ödül kazanmaları, Dünya genelinde yapılan değerlendirmeler sonucunda ilk bin Üniversite arasında yerimizi almamız bizim doğru hedefler belirlediğimizi ve bunun olumlu sonuçlarını elde ettiğinin göstergesi olmaktadır. Yaptıklarımızın daha ileri boyutlara taşınması adına çalışmalarımızı ivme kazanarak devam edecektir.” dedi.

ETKİ SIRALAMASINDA 2152 ÜNİVERSİTE ARASINDA İLK 1000’DEYİZ

Times Higher Education (THE) tarafından açıklanan 2024 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralamasında Fırat Üniversitesi dünya sıralamasında 801-1000 aralığında yer aldı.

Londra merkezli uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından altıncısı hazırlanan “2024 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması” açıklandı. Araştırma kapsamında 125 ülkeden 2152 üniversitenin, bulundukları bölgelerde ve dünya ölçeğinde Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (Sustainable Development Goals-SDG) katkıları değerlendirildi.

Değerlendirmede; araştırma, yönetim, sosyal yardım ve öğretim olmak üzere dört geniş alanda kapsamlı ve dengeli karşılaştırma sağlamak için dikkatle kalibre edilmiş göstergeler kullanıldı.

Dünyanın en etkili üniversitelerinin sıralandığı çalışmada Üniversitemiz, genel sıralamada 801-1000 bandında yer aldı.   Üniversitemiz; “Nitelikli Eğitim” ve “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” kategorilerinde dünya genelinde 201-300 aralığında, “Eşitsizliklerin azaltılması”, “İklim Eylemi”, “Sudaki Yaşam” ve ”Karasal Yaşam” alanlarında dünya genelinde 301-400 aralığında yer aldı.

Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, Fırat Üniversitesi’nin ilk defa 2023 yılında yer aldığı THE Etki Sıralamasında 2024 yılında da yer almanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek özellikle Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen alanlarda yapılan çalışmaların üniversite genelinde arttığını ifade etti. Rektör Prof. Dr. GÖKTAŞ, amaçlarının hedef odaklı çalışmalarla güncel konularda ve global sorunlara yönelik proje tabanlı faaliyetler gerçekleştirerek güncel sorunlara çözüm oluşturmak olduğunu söyledi. Sürece katkı sunan akademik ve idari personel ile öğrencilere teşekkür eden Prof. Dr. GÖKTAŞ ilerleyen dönemde dünya sıralamasında daha iyi bir konumda olmak için çalışmalarını arttıracaklarını ifade etti.

BU ÖDÜLLER ŞEHRİMİZ VE ÜNİVERSİTEMİZ İÇİN GURUR VESİLEDİR

Rektör Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, TÜBİTAK ve TÜBA-GEBİP, 2022 TÜBA Uluslararası Akademi, GEBİP ve TESEP Ödülleri, “2022 Üstün Başarı Ödülleri”  gibi ödüllerin kazanılması, bu ödülleri akademisyenlerimizin kazanmaları bizleri mutlu etmekte ve sorumluluğumuzu artırmaktadır. Bir yandan Araştırma üniversitesi olmamız diğer yandan akademisyenlerimizin yaptıkları bilimsel çalışmaların ödüle layık görülmesi, diğer yandan Üniversitemizin dünya geleninde yapılan değerlendirmelerde ilk bin üniversite bandında yerini alması hem ülkemiz hem ilimiz hem de üniversitemiz adına mutluluk veriyor. Baktığımız zaman birçok öğretim görevlimizin hazırladığı bilimsel çalışmaların araştırmaların TÜBİTAK tarafından desteklendiğini görmekteyiz. Tabi ki bizlerin hepimizin görevi Üniversitemizi layık olduğu yere taşımak, geliştirmek ve öğrencilerimizin en iyi şekilde eğitim alarak yarınlara hazırlanmasını sağlamaktır.”

GELECEKTE DE BUNLAR YAŞANACAK

Fırat Üniversitesinin her alanda en iyi yere gelmesi adına çalışmalarının ivme kazandığını belirten Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, “Bizler bugünü yaşayarak değil elde ettiğimiz sonuçlar itibarı ile geleceğimizi planlıyoruz. Fırat Üniversitesini hem ülkemizde layık olduğu yere taşımak, hem bilimsel çalışmalar ile bu alanda önemli adımlar atmak hem de eğitim ve öğretim kalitemizi daha yukarıya çekerek öğrencilerimizin en iyi şekilde eğitim alarak yarınlara hazırlanmalarını amaçlıyoruz. Bu amaçlarımızı gerçekleştirdikçe hedefine ulaştırdıkça Fırat Üniversitesi Bilimin parlayan yıldızı olmaya devam edecek ve gelecekte bugünden daha önemli başarılara imzasını atacaktır.” dedi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
GELİŞİMİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin