Gençler arası Kültür ve Sanat Yarışmalarına başvurular devam ediyor

featured

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından geleneksel hale gelen Gençler arası Kültür ve Sanat Yarışmalarına başvurular devam ediyor. Gençlerin büyük ilgi gösterdiği Kültür ve Sanat yarışmaları öncelikle gençlerin kültürel ve sanatsal gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Gençlerin bireysel gelişimi açısından önemli faaliyetler olan kültür ve sanat faaliyetlerini hayatlarında daha merkezi bir konuma oturtmayı amaçlıyor. Bakanlık tarafından her yıl düzenlenen Kültür ve Sanat Yarışmaları bu yıl Ses Yarışması, Tiyatro Yarışması ve Şiir Okuma Yarışması olmak üzere 3 farklı kategoride düzenleniyor. Dereceye giren gençleri sürpriz hediyeler bekliyor. Kategorisinde birinci olan yarışmacılar dizüstü bilgisayar, ikinci olan yarışmacılar akıllı telefon, üçüncü olan yarışmacılar da akıllı saat ile ödüllendirilecek. Ses Yarışması Kategorisinde dereceye giren yarışmacılar ünlü sanatçılar ile stüdyoya girecek ve düet yapacaklar.

Ses Yarışmasına 18-29 yaş aralığındaki gençler başvurabilecek. Başvurular; solo ses kategorilerinde bireysel, özgün yorum kategorisinde ise ekip olarak yapılacak. Yarışma; Türk Müziği Solo Kadın, Türk Müziği Solo Erkek, Popüler Müzik Solo Kadın, Popüler Müzik Solo Erkek, Özgün Yorum (Cover) olmak üzere 5 kategoride düzenlenecek. Türk Müziği Kategorisi kapsamında; “Türk Halk müziği, Türk Sanat müziği, Tasavvufi müzik ve Ezgi” türlerinden eserler seslendirilebilecek.

Şiir Okuma Yarışmasına 14-25 yaş aralığındaki tüm gençler başvurabilecek. Yarışma; 14-17 ile 18-25 yaşlar için Kız ve Erkek kategorilerinde düzenlenecek. 2021 yılının TBMM tarafından İstiklal Marşı Yılı olarak kabul edilmesinden dolayı İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un aziz hatırasını yadetmek için Safahat eserinde bulunan şiirlerin seslendirilebileceği yarışma duyurusunda özellikle vurgulandı. Yarışmacılar başka şairlerin şiirlerini seslendirebileceği gibi kendi şiirleri ile de yarışmaya katılabilecekler.

Tiyatro Yarışması “Değerler Eğitimi” veya “Gönüllülük” ana temalarında “Komedi” ya da “Dram” türlerinde düzenlenecek. Yarışmaya 14-29 yaş aralığındaki gençler en az 3, en fazla 15 oyuncudan oluşan ekipleriyle başvurabilecekler.

Başvurular 30 Haziran’a kadar devam ediyor. Bakanlık bu sene başvuruları elektronik ortama taşıyarak gençlerin yarışmaya daha kolay bir şekilde katılmalarına imkân sağladı.Yarışmalar ile ilgili ayrıntılı bilgi Bakanlığın https://gencizbiz.gsb.gov.tr sitesinde yer alıyor.

İl Müdürü Abdulsamet Eren yaptığı açıklamada; ‘’bildiğiniz üzere Bakanlığımız tarafından düzenlenen yarışmaları önemsiyoruz, bu nedenle Şehrimizden ciddi katılım beklediğimizi de dile getiriyoruz. Bu nedenle de her gencimizin belirlenen kategorilerde yarışmaya dahil olmasını istiyor, Türkiye Şampiyonluklarını Elazığ’ımıza kazandırılmasını bekliyoruz. Biliyoruz ki geçmişte olduğu gibi Şehrimizden de Tiyatrocu, ses sanatçısı ve Şiir alanında yetenekli ünlü büyüklerimiz var, gençlerimizden de şüphemiz yoktur, çağrımızı yenileyerek başvuru da bulunmalarını bekliyoruz,’’ dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gençler arası Kültür ve Sanat Yarışmalarına başvurular devam ediyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin