Gündoğan: İlçemizi Önemli Bir Merkez Yapacağız

featured

İrfan ARSLAN

2019 yılı yerel seçimlerinde ilçe halkının büyük bir teveccühü ile Sivrice Belediye Başkanı seçilen Turgay Gündoğan, beş yıl boyunca birçok hizmetin hayata geçmesini sağladı

Sivrice Belediye Binasını yaptıklarını ve hizmete açtıklarını belirten Turgay Gündoğan, Belediye Garajını oluştururak tüm araçları buraya aldıklarını belirtti. İlçenin Doğalgaz ile ısınmasını sağladıklarını belirten Gündoğan ilçenin ihtiyacı olan önemli bir merkez   Sivrice Belediyesi Kültür-Kongre Merkezini hizmete açtıklarını,   başta Uluslararası Hazar şiir Akşamları olmak üzere kültür – sanat etkinlikleri, kongreler, fuarlar ve turizme katkı sağlayan organizasyonların yapılmaya devam ediyor. İlçede  özel günlerde kullanılmak üzere göl manzaralı kır düğün salonu  halkın hizmetine sunulduğunu belirtti.

Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan açıklamalarına şöyle devam etti.

“350 DÖNÜMLÜK ALANDA KENTSEL DÖNÜŞÜM”

24 Ocak 2020 depreminden sonra ilçede 350 dönümlük alan, kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edildiğini ifade eden başkan Gündoğan; “Bu alan Sivrice’de insanların yoğun olarak yaşadığı, günlük yaşama ve ticari hayatın devam ettiği alanlardı. Kültür Mahallemizin büyük bir çoğunluğunu, Hazar ve Olgunlar mahallemizin bir kısmını ve Gölbaşı mahallemizin tamamı, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle riskli alan edildi. Gölbaşı mahallemizdeki 305 konut bitti vatandaşlarımıza teslimatları yapıldı. Yaklaşık bir yıldır ikamet ediyorlar” dedi.

“YENİ KONUT TESLİMLERİ YAPILACAK”

Kentsel dönüşüm çalışmalarının tamamlanmasıyla yeni bir Sivrice’ye kavuşulacağını vurgulayan Belediye Başkanı Turgay Gündoğan, “Kültür ve Olgunlar mahallemizin bir kısmını içine alan diğer etapta da şu aşamada 400 konutumuz 24 işyerimizin inşaatları devam ediyor. Muhtemelen önümüzdeki ocak, şubat aylarında teslim edilmesini bekliyoruz.  Hazar mahallemizde 150 konut ve 36 işyerimiz ihale aşamasında. Bunlar bitti mi yapı stoku bakımından Sivrice yeni bir Sivrice olacak” dedi.

“TOPLAM BİN KONUT YAPILACAK”

Sivrice’de toplam bin adet konut yapılacağını söyleyen Gündoğan, “Deprem öldürmez yapı öldürür anlayışıyla biz çalışmalarımıza devam ettik. Dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile görüştüğümüzde taleplerimizi iletmiştik.  Bakanlığımızın yapmış olduğu çalışmalarla ilçenin yoğun olarak insanlarımızın yaşadığı alan kentsel dönüşüme tabi tutuldu. Bu,  Sivrice’nin yeniden yapılanması demek. Bunun yanı sıra ilçemizin girişinde eski Azot Fabrikasının bulunduğu yerde 130 adet AFAD konutlarımızın temeli atıldı.  Yapımları devam ediyor. Muhtemelen konutların aralık ayında teslim edilmesini bekliyoruz. Toplamda binin üzerinde konut hemşerilerimizin hizmetine sunulacaktır” ifadeleriyle sürdürdü.

 ISINMA PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ

İlçeden göç edilmesinin en büyük nedenlerinden birinin ısınma problemi olduğuna değinen Başkan Gündoğan: “2022 yılında taşıma sistemi ile doğalgaz kullanımına başladık. Bu yıl itibariyle dağıtım merkezi yapıldı. Yeni yapılan alanlarımıza da doğalgaz çekilecek. Sanayi mahallemize de bu yıl doğalgaz verilmesinden sonra ilçemizde vatandaşlarımızın göç etmesine neden olan ısınma problemini de çözmüş olacağız” şeklinde konuştu.

GÖÇ PROBLEMİNİN ÖNÜNE GEÇİLDİ

Sivrice’deki kentsel dönüşüm çalışmalarının ardından ilçedeki göç probleminin çözüldüğünü söyleyen Gündoğan, şu bilgileri verdi: “Biz görevi devraldığımızda sürekli göç veren ve halkın umutsuz olduğu bir Sivrice ile karşılaştık. Gidişat öyle gösteriyordu. Yeni yapılan konutlarla biz bunun önüne geçtik. Gölbaşı mahallemizde 25-30 yıl önce ilçeyi terk etmiş kişiler dönüp ilçelerinde yeniden ikamet etmeye başladılar. Bu diğer mahallelerimizde de devam edecek. Çünkü Sivrice coğrafi açıdan güzel bir yer. Havalimanına 18 km uzaklıkta, şehir merkezine ulaşım sorunu olmayan ve en yakın olan bir ilçeyiz.”

“YATIRIMCILARDAN RAĞBET VAR”

Son zamanlarda yatırımcıların Sivrice’ye ilgisinin arttığını belirten Belediye Başkanı Turgay Gündoğan, şunları söyledi: “Bölgenin eşsiz lokasyonlarından olan Hazar gölüne sahibiz. Eksikliklerimizi giderince ilçemiz daha cazip hale gelmiş olacak. Son zamanlarda yatırımcı açısında da ilçemize rağbet var. Fakat yatırımcının önünü açmaya mevzuat engelimiz var. Sit ve imar problemimiz var. Bunları çözdükten sonra turizm açısından da yatırımcının bir nebze önünü açmış olacağız. Hayal ettiğimiz Sivrice’ye kavuşacağız.”

“MİLLETVEKİMİZ IŞIKVER’İN CİDDİ DESTEĞİNİ GÖRÜYORUZ”

İlçeye yatırımcı çekebilmek amacıyla MHP Elazığ Milletvekili Semih Işıkver ile birlikte çalışmalara başladıklarını kaydeden Başkan Gündoğan, açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü: “Sorunlarımızı önümüze koyduk. Sayın vekilimiz Semih Işıkver ile birlikte yatırımcının önünün açılması için biz bu çalışmalara başladık. Hep şu soruyu soruyoruz kendimize “yatırımcı niye gelmiyor?” Yatırımcı mevzuatın önüne koyduğu bürokratik engellerden dolayı gelemiyor. Alan boş ama alanı kullanmakta sıkıntı var. Hazar gölünün etrafı bomboş. Ben şuraya bir şey yapayım derseniz yapamazsınız kardeşim diyerek önünüze engeller çıkıyor. Bu da ilçenin gelişimi açısından bir engel teşkil ediyor. Sivrice’nin sorunları çok ama hepsi çözülebilecek sorunlar.”

“YENİ DÖNEMDEN UMUTLUYUZ”

Başkan Gündoğan hem Elazığ’ın hem de Sivrice’nin sorunlarının çözümü noktasında yeni dönemden umutlu olduklarını ise şu sözlerle aktardı: “İlçenin işlerini yürütme konusunda bir takım sorunlar yaşadık, ama bizler de bunlara takılı kalmadık. Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Semih Işıkver’in olması, AK Parti’den yeni seçilen milletvekillerimizle herhangi bir sıkıntımız yok. Neticede hepimizin derdi memlekete hizmet etmek. İnşallah temmuz ayı sonunda tekrar Ankara’ya toplantıya gideriz, sayın vekilimiz Işıkver birkaç bakan ile görüşme imkânı sağlayacak. Her bakanlıktaki ilgi alanına göre eksiklerimizi ve taleplerimizi dile getireceğiz. Yeni dönemden çok daha umutluyuz, inşallah çok daha güzel hizmetleri Elazığ’ımıza ve Sivrice’mize kazandırırız.”

“ALT VE ÜST YAPISIYLA YENİ BİR SİVRİCE”

İlçede yapılan belediye hizmetleri ile ilgili de konuşan Gündoğan, şu bilgileri verdi: “Ana hatlarıyla baktığımızda kentsel dönüşüm, yeni yapılanma, doğalgaz sit ve imar sorununu çözdüğümüzde en büyük problemlerimizi çözmüş olacağız. Biz burada altyapısıyla üstyapısıyla yeni bir ilçe yapıyoruz. Yaptığımız diğer hizmetlere bakacak olursak ilçemize modern bir belediye binasına kavuşturduk. Araç bakım atölyesi yaptık. Eskimiş ciddi sağlık sorunlarına yol açacak su depolarımızı yeniledik. Gücümüz yettiğince ilçemizin yollarını yeniledik. Mezarlıklarımızın çevre düzenlemesini yaptık. İlçemize kapalı bir spor salonu kazandırdık. Kültür ve kongre merkezimizi yaptık. Bunlar ciddi yatırımlar ve ilçemizin ihtiyacı olan yatırımlardı.”

“YENİ BİR UFUK AÇMAK İSTİYORUZ” 

Sivrice’nin hem Elazığ hem de çevre iller açısından önemli bir nokta olduğunu belirten Başkan Turgay Gündoğan, şunları kaydetti: “Sivrice’ye yeni bir ufuk açmaya çalışıyoruz, açtık da. İnşallah bu böyle devam eder. Sivrice sadece Sivricelilerin değil ilimizin ve çevre illerin faydalandığı bir lokasyon. Biz de bu lokasyon içerisinde dışarıdan gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak, ağırlarken de ilimiz ve ülke ekonomisine bir katkı sunacağı bir yer hazırlamaya çalışıyoruz. İnşallah bir iki yıl içerisinde bu problemleri çözerek arzu ettiğimiz Sivrice’mize kavuşmuş oluruz”

 “SADECE GÖL DEĞİL PLAJLAR DA ÖNEMLİ”

“Bizler de belediye olarak bu projeyle gölün temizliğini, çevre düzenini sağlamış olacağız. Mavi bayrağı tekrar alma konusunda ise; bayrak sadece suya değil aynı zamanda plajın özelliklerine göre alınıyor. Vurgulamak istediğim önemli bir konu var, Hazar Gölü’nün suyu kirli değil aksine yapılan araştırmalar sonrası suyun temiz olduğu belgelenmektedir. Hazar Gölü’nün ne kadar temiz olduğunu merak eden varsa Sağlık Bakanlığı’nın https://yuzme.saglik.gov.tr/ adresinden bakabilirler.

“SORUN ÇEVRE KİRLİLİĞİ”

Bizim çevre kirliliği konusunda problemlerimiz var. Bahsettiğimiz bu 16 nokta projesiyle birlikte vatandaşlara verilen alanlarda yapacakları çalışmalarıyla ve plaj düzenlemesiyle birlikte biz o alanlardan ve yeni yapılacak alanların üzerinden Mavi Bayrağa başvurumuzu yapacağız. Hatta bir nokta üzerinden değil birçok nokta üzerinden olacak, vermiş olduğumuz 16 nokta projesinde de hangi işletme genel hatlarıyla birlikte bulunduğu alanı temiz tutarsa o alan mavi bayraklı alan olacak.”

“SİT ALANI PROBLEMİ ÇÖZÜLECEK”

“Sit problemleriyle ilgili çalışmalarımız var imar konusuyla ilgili çalışmalarımız var. Nasip olur da devam edersek önümüzdeki dönem içerisinde Sivrice için belirli hedeflerimiz var. Ben hep “Sivrice geleceğin parlayan yıldızıdır” derim. Sivrice altın değerinde bir coğrafyadır ve değerini de göstermeye başladı. Ben Sivrice’den çok umutluyum hem yapı itibariyle hem özellikle turizm gelişmişliği itibariyle hem de nüfus itibariyle umut vaat eden bir ilçe. Hedeflerimiz ve çalışmalarımız bu yönde, dönem sonuna doğru geliyoruz yeni bir seçim yaklaşıyor.”

Yeni dönemde yeni projelerini hizmete sunarak ilçeyi önemli bir merkez haline getirmenin gayretinde olacağını belirten Gündoğan” Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı olacaktır.” dedi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gündoğan: İlçemizi Önemli Bir Merkez Yapacağız

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin