Elazığ Çiftçi-Der, Diyarbakır Sportif Olta Balıkçılığı ve Doğal Yaşamı Koruma Derneği ve Fırat Üniversitesi işbirliğinde, Hazar Gölü’nde yurt dışından ve yurtiçinden gelen misafirler ile birlikte 30 Ekim- 04 Kasım tarihleri arasında sazan balığı yakala kampı düzenlendi. Kampta, 4, 8 ve 10 kilo gibi limitlerde birçok sazan balığı yakalandı. Sportif olta balıkçılığına uygun ekipmanlar ile muhafaza edilen bu balıkların, hiç birisi bir zarar görmeden doğal yaşamına iade edilme töreni düzenlendi.

 

 

Kampın temel amacı, Hazar Gölü’nün ulusal ve uluslararası alanlarda tanıtımını sağlamak olduğunu ifade eden Çiftçi-Der Elazığ Başkanı Ergün Aslan, Hazar Gölünün, doğal güzellikleri ve zengin balık çeşitliliği ile önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

 

 

Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Kenan Köprücü ise, “Hazar Gölünün, ülkenin önemli su ürünleri kaynaklarından biri olduğunu ifade etti.

 

 

Törende, Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuncay Ateşşahin ve Disobder Başkanı Burhanettin Yıldırım da, kampın önemine değindiler.