Dirilişin Mimarı “Sezai Karakoç” anısına düzenlenen 26. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları etkinliklerinde şair ve yazarlar öğrencilerle buluştu. Ahmet Yesevi Sosyal Bilimler Lisesinde gerçekleştirilen programa Serhat Kabaklı, Altınbek İsmailov, Yklas Oljay ve Saliha Malhun Katıldı.

 

 

Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Serhat Kabaklı, Elazığ’ın Türk dünyasının gururu olan bir şehir olduğunu belirterek, şiir akşamlarının Türk dünyasında marka haline geldiğini söyledi.

 

 

Kırgızistanlı şair Altınbek İsmailov, öğrencilere seslenerek, şiirlerin önemine vurgu yaptı.

 

 

Türk ülkeleri arasında duygu ve gönül köprüleri kurarak dostluk ve kardeşlik bağlarını kuvvetlendirdiğini belirten Yklas Oljay ise bu tür etkinliklerin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

 

 

Türk edebiyat vakfı adına konuşan Saliha Malhun, öğrenciler ile bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını ifade etti.

 

 

Daha sonra şairler, şiirlerini öğrencilerle paylaştı.

 

 

Şairlerin öğrenciler ile buluşmaları programı daha sonra Mehmet Koloğlu Anadolu Lisesi’nde devam etti. Düzenlenen programa Metin Önal Mengüşoğlu, Birsen gota, ve Rasad majıdov katıldı.

 

 

Programda konuşan Mehmet Koloğlu Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Süleyman köse, eğitim öğretim faaliyetlerinin gizli kahramanlarını ağırlamaktan onur duyduklarını ifade etti.

 

 

Elazığlı Metin Önal Mengüşoğlu ise öğrencilere şiir okumanın önemini anlattı.

 

 

programda Kosovalı Birsen gota ve Azerbaycanlı Rasad majıdov öğrenciler için şiir seslendirdi.