Hepimiz Orman Konusunda Duyarlı Olmalıyız

featured

İrfan ARSLAN

Orman Bölge Müdürü M.Salih Çetiner, bölge müdürlüğü kapsamında ki illerde çıkabilecek orman yangınlarına karşı gerekli önlemleri aldıklarını belirterek, “Hedefimiz alınan önlemler ile bölgemizde orman yangını olmaması. Ancak çeşitli nedenler bu yangınların olmasına neden oluyor. Biz bu konuda hem müdürlük olarak hem de diğer kurumlarımız ile koordinasyon sağlayarak gerekli önlemleri alarak olası yangınlara karşı anında müdahale etmek üzere hazırız.” dedi.

HELİKOPTER PİSTİ İHALESİ YAPILDI

Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan Helikopter pisti ihalesinin sonucunu beklediklerini Harput’ta yapılacak olan pistin yer teslimini yaptıklarını belirten Bölge Müdürü M. Salih Çetiner; “Helikopter pisti ihalesi yapıldı. Şimdi bu ihalesinin ihale sürecinin tamamlanmasını bekliyoruz. Yer teslimini yaptıktan sonra ihaleyi alan firma burada pistin yapımına başlanacak. Bu ihale kapsamında buraya konuşlanacak olan helikopter iki yıl bölgemizdeki orman yangınlarına müdahale edecek. Sürenin sonunda yeniden ihale yapılacak ve bu süreç devam edecek.” dedi.

OTLAR TEHLİKE OLUŞTURUYOR

Mayıs ve Haziran aylarının bol yağışlı olmasının olumsuzluğunun otların çoğalmasına neden olduğunu belirten Çetiner; “Bu konuda elimizde ki iki greyderimiz ile Ağın, Keban ve Baskil ilçelerimizde otla mücadelemizi başlattık. Orman yollarımızın açık olmasını sağladık. Önümüzdeki süreç içinde Sivrice, Maden, Alacakaya, Palu, Karakoçan ilçelerimizde de bu konuda gerekli çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Böylece bu konudaki tehdidi ortadan kaldırıyoruz. Aynı şekilde Fırat EDAŞ’ta elektrik iletim hatlarının bulunduğu bölgede ki otların temizlenmesi çalışmaları yapılıyor.” dedi.

4 YENİ ARAZÖZ VERİLDİ

Orman Bölge Müdürü M.Salih Çetiner, bu yıl Bölge Müdürlüklerine 4 yeni arasöz daha verildiğini belirterek, “Yaptığımız planlama kapsamında bu arasözlerimizin 2. Si Elazığ biri Tunceli biri de Bingöl’de konuşlandı. Karakoçan’a bir adet konuşlanacak. Harput’ta bir arasözümüz olacak. Gezin de Kovancılarda, Karakoçan da Pincirik’te Elazığ merkezde Yukarı çakmakta olmak üzere altı noktada yangı müdahale ekiplerimiz bulunuyor. Bunlar çıkan arazi yangınlarına anında müdahale ediyoruz. Nitekim bayram süresi içinde çıkan kırsal yangınlara anında müdahalede bulundular ve büyümeden söndürdüler.” dedi.

MUTLAKA DUYARLI OLUNLAR

Vatandaşlara da bu konuda duyarlı olmalarını isteyen Orman Bölge Müdürü M. Salih Çetiner; “Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmalarını istiyoruz. Özellikle ateş yakmasınlar, izmarit ve cam şişeleri atmasınlar. Anız yakmasınlar. Yakılan piknik ateşlerini mutlaka söndürmeden bulundukları yeri terk etmesinler. Kendilerinden sonra gelenleri düşünerek piknik yaptıkları alanda gerekli temizliği yaparak çöp kovalarına atsınlar. Ormanlık alanda görülen en küçük dumanı bile anında 112’ye bildirmelerini istiyorum. Bu duyarlılık olabilecek yangınların önüne geçilmesini sağlayacaktır.” dedi.

GEÇEN YIL 12 YANGIN

Orman bölge Müdürü M. Salih Çetiner; “Geçen yıl yine gerekli tüm önlemlerimizi almamıza karşılık bölgemizde 12 adet yangın meydana geldi. Bu yıl yine gerekli tüm önlemlerimizi aldık. Hepimizin bu konuda gerekli duyarlılığı göstermesi olabilecek yangınları ortadan kaldıracak ya da çıkan yangınların anında ihbar edilmesi ile büyümeden fazla zarar vermeden söndürülmesi sağlayacaktır.” dedi.

Orman Bölge Müdürü M. Salih Çetiner; “Elazığ’da ki ormanlarımızın yüzde 90 meşe. Meşelik ormanlarımız olumsuz bir olayın ardından ertesi yıl eskisinden daha fazla sürüm yaparak kendisini yeniliyor. Ormanlık alanlarımız ile ilgili olarak, özellikle bu yangınlardan sonra dezenformasyon yapılarak bir takım yanlış bilgilendirmeler ile kamu oyu yanıltılıyor.  İddia edildiği gibi ABD ülkemizden zeytin ağaçlarını alıp yerine Çam göndermiş değil.  Ülkemizin coğrafi yapısı nedeniyle bölgelerde farklı ağaç türlerinin bulunması son derece doğal bir bitki örtüsünü oluşturmaktadır. İlimizde zeytin ağacı yetişmez. Ama burada meşe, çam, sedir, ardıç türünde ağaçlar yetişir. Bu nedenle bu tür olaylarda farklı bilgiler ile bilgi kirliliğine yol açılmasından ziyade insanlarımızın bu olaylara duyarlı bir şekilde yaklaşım göstermesini bekliyoruz.” dedi.

AVRUPADA 1. DÜNYADA 4. SIRADAYIZ

Ülkemizde son on yılda büyük bir ağaçlandırma seferberliği çalışması başlatıldığını belirten Orman Bölge Müdürü M.Salih Çetiner; ”Ülkemizde başlatılan bu seferberlik ile yapılan ağaçlandırma sonucunda bu alanda Avrupa da 1. Sıra, dünyada ise 4. Sıradayız. İlimizde de ağaçlandırma konusunda her yıl önemli adımlar atılıyor. Ülkemizin ağaçlandırma alanında bölgesel olarak yapılan analizler sonucunda ağaçlandırma çalışmaları yapılıyor. Orman Teşkilatında ki Teknik elemanlarımız, ağaçlandırma çalışmaları kapsamında öncelikle toprağı analiz ederek, bu analiz sonucunda toprağın yapısına bölgenin iklimine uygun ağaç türünü belirleyerek bu bölgelerde hangi tür ağaçların kullanılacağını belirliyorlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hepimiz Orman Konusunda Duyarlı Olmalıyız

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin