İl Ekonomisine 823 Milyon TL Katkı Sağlıyor

featured

İrfan ARSLAN

Elazığ’da bu yıl üzüm rekoltesinin yaklaşık olarak 80 bin ton olmasını beklediklerini belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç, “Üzüm ürünü ile ilimiz ekonomisine 823 Milyon TL. katkı sağlanıyor.” dedi.

106 BİN DEKAR DA ÜRETİM YAPILIYOR

Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç, il genelinde 106 dekar alanda üzüm üretiminin yapıldığını belirterek “İlimiz üzüm üretiminde ülkemizin önemli illerinden biri. Kendine has coğrafi işaret almış üzüm çeşitlerimiz bulunuyor. Coğrafi İşaret Tescilli Öküzgözü ve Boğazkere üzümleri başta olmak üzere Türkiye’nin en güzel üzümlerinin yetiştiği yerlerden Elazığ’da 106 bin dekar arazide hasat başladı. 60 çeşit üzümün yetiştiği kentte ortalama 80 bin ton civarında üretim bekliyoruz.” dedi.

YÜZDE 40 SANAYİDE KULLANILIYOR

Elazığ’da üretilen üzümlerin yüzde 40’lık bölümünün sanayide kullanıldığını kalan yüzde 60’lık bölümünün ise sofralık olarak kullanıldığını belirten Kılıç, “İlimizde üretilen üzümlerden özellikle Öküzgözü ve Boğazkere üzümleri sanayide değerlendiriliyor. Buna karşılık diğer çeşitler sofralık olarak tüketiliyor. Sanayide kullanılan üzüm çeşitlerinin bir bölümü yurtdışına ihraç ediliyor. Amacımız ilimizdeki sanayi alanında kullanılan üzüm miktarını artırmak ve buna karşılık ekonomik kazancıda artırmak. Baktığımız zaman üzümden ilin ekonomisinin yıllık olarak 823 Milyon TL. Tutarında katkısı bulunuyor. Sanayi alanında ki yüzde 40’lık dilimi artırdığımız zaman bu rakam daha yukarıya çıkacak ve hem ilimiz hem de ülkemiz ekonomisine katkısı artacaktır. Sofralık üzüm çeşitlerinin önemli bir bölümü de kurutmalık üzüm olarak üreticisine kazanç sağlıyor. ” dedi.

12 EKİM’DE BAĞBOZUMU YAPILACAK

Tarım İl Müdürü Ali Kılıç, “Elazığ’ımızın bu kaliteli tadı ve lezzetiyle farklılık arz eden üzümümüz sadece Türkiye’nin sofralarında değil dünyanın birçok ülkesindeki sofralara ulaşarak tüketici ile buluşuyor. Bu kalitenin daha da artması ve bu kalitede üreticinin hak ettiği kazancı elde edebilmesi için uzun süreden beri kooperatifleşme çalışmaları yan sanayilerinin oluşturulması tarımsal sanayinin geliştirilmesi noktasında paydaş kurumlarımızla birlikte çalışmalarımız devam ediyor.

İlimizin bu önemli tarım ürünü için 12 Ekim’de ilimizde Bağbozumu etkinliği yapılacak. Bununla ilgili olarak önümüzdeki günlerde daha detaylı açıklamalarda bulunacağız.

Yine ilimizin bu alanda ki önemine binaen Türkiye Jokey Kulübü Başkanlığınca ilimizde düzenlenen Elazığ At Yarışlarında 5 Ekim’de kupalı koşu düzenlenecek.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İl Ekonomisine 823 Milyon TL Katkı Sağlıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin