İl Müftüsü Üstündağ: Kurban Allah’ın Kulları İle Yakınlaşmasıdır

featured

İrfan ARSLAN

Elazığ İl Müftüsü İrfan Üstündağ, Kurban Allah’a teslimiyettir dedi.

Kurban Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan İl Müftüsü  İrfan Üstündağ şunları söyledi.

“ Bizleri mübarek kurban bayramına eriştiren Yüce Mevla’mıza hamdolsun şükürler olsun. .

Kurban Hz. Adem’den beri tüm peygamberlerimizin şeriatlarında var olan bir ibadettir. Kurban Allah’a teslimiyettir. Gönül rızası ve samimiyetle malı Allah yolunda harcamadır.

Kurban Allah’a yaklaşmadır. Peygamber Efendimiz bu konuda şöyle buyurmaktadır. “Ademoğlu, kurban bayramı gününde Allah katında kan akıtmaktan daha sevimli bir amel işlememiştir. O kurban, kıyamet günü boynuzları, kılları ve tırnaklarıyla gelecektir. Kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında hemen kabul olunur. Bu sebeple kestiğiniz kurbanlardan dolayı gönlünüz hoş olsun.” (Tirmizî, Edâhî, 1)

KURBAN KARDEŞLİK BAĞLARINI GELİŞTİRİR

Kurban, Allah’ın kulları ile yakınlaşmadır. Sosyal dayanışma ve kardeşlik bağlarını geliştiren önemli bir ibadettir. Peygamber Efendimiz Medine’yi Münevvere’ye hicret edip Ensar ve Muhacir arasında kardeşlik bağları kurduktan sonra, kurban ibadetini meşru kılmıştır. Kurban etlerinin dağıtılmasıyla İslam toplumunda önemli bir dayanışma örneği sergilenmekte, bu dayanışma bazen ülke sınırlarını aşmakta ve evrensel boyutlara ulaşmaktadır.

Müslüman merhamet insanıdır. Bu merhametin gösterileceği önemli yerlerden biri de hayvanların boğazlanma anıdır. Bu sebeple Kurbanlar kesilirken kurbanlıkların incitilmemesine azami özen gösterilmelidir.

Kurban günlerinde dünyanın dört bir yanında Müslümanlar bu güzellikleri yaşarken, kutsal topraklarda bulunan hacılarımız da hac ibadetlerini yerine getirmekte, Allah’ı zikretmekte, kardeşlik duyguları içerisinde renk ve dillerinin farklı olmasına rağmen İslam’ın tevhit ilkesi etrafında bir araya gelmektedirler.

BAYRAMLARDA YARDIMLAŞMA VE ZİYARETLEŞMEDEN VAZGEÇMEYİN

Kurban ibadeti ile birlikte Kurban Bayramını idrak ediyoruz. Bayramlarımız birlik ve beraberlik bağlarımızı geliştirdiğimiz, yardımlaştığımız, dargınlık ve küskünlüklerimizi ortadan kaldırdığımız, geçmişlerimizi yad ettiğimiz önemli günlerdir. Bu günlerde bir yandan ibadet ve zikirlerimizle Allaha yaklaşırken diğer yandan da toplumun her kesiminin bayram yapması için gerekli yardımlaşma ve kardeşlik faaliyetlerinde bulunuruz. Bayramların amacına ulaşması için toplumun tüm fertlerinin bu sevince ortak edilmesi gerekir. Bunu sağlamanın yolu da yardımlaşma ve ziyaretleşmelerden geçer. Bu mübarek bayram günlerinde akraba, komşu, hasta, yaşlı ve kimsesizlerin aranıp sorulması ve ihtiyaçlarının giderilmesi onların da bayramları sevinçle geçirmelerine sebep olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin ve İslâm âleminin mübarek Kurban Bayramını tebrik eder, kurban bayramın ülkemiz,  İslam alemi ve insanlığa hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ederim.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İl Müftüsü Üstündağ: Kurban Allah’ın Kulları İle Yakınlaşmasıdır

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin