İl Müftüsü Üstündağ: Regaip Ramazanın Habercisidir

featured

Elazığ İl Müftüsü İrfan ÜSTÜNDAĞ, Regaib kandilinin Ramazan ayanının habercisi olduğunu belirtti.

İl Müftüsü İrfan Üstündağ, Regaip Kandili nedeniyle yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Mübarek Ramazan ayının habercisi üç ayların başlangıcı, Regaip kandilini 11 Ocak 2024 Perşembe gününü cumaya bağlayan gece idrak edeceğiz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) üç ayların başlangıcında “Allah’ım! Receb ve Şaban ayını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına eriştir” diye dua eder ve bu kutsal iklimde nafile ibadetlerini daha da artırırdı. Regaip herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek, elde edilmesi arzu edilen değerlere ulaşmak için çaba sarf etmek demektir. Dünyanın koşuşturmacası içerisinde insanoğlu maneviyata ait değerleri bazen unutabilmektedir. Bu mübarek gün ve geceler kendi özümüze döndüğümüz unuttuklarımızı hatırladığımız önemli zaman dilimleridir. Bu zaman dilimlerinde eksiklik ve noksanlıklar tespit edilerek Rağbetler, arzu ve istekler Allah’a ve onun yanındakilere yöneltilmeli, yanlış yerlere yöneltilmiş isteklerden de vaz geçilmelidir. İbadetlerle ilgili eksiklikler bu zaman dilimlerinde giderilmeli ve ömrün kalan kısmında devamlı hale getirilmelidir. Bu zaman dilimleri Allah’ın yasakladığı haramların terk edileceği ve bir daha dönülmemeye karar verileceği günlerdir.

Bu mübarek iklim tövbe ve istiğfar günleridir. Kendimizle yüzleşme fırsatını kullanarak arınma imkanını değerlendireceğimiz günlerdir. Allah’ın rahmet ve merhametinin üzerimize bol bol aktığı günlerdir. Daha iyi ve güzel bir hayat için başlangıç günleridir. Birlik ve beraberliğimize ve kardeşliğimize yardımlaşma ve dayanışmamıza vesile kılacağımız günlerdir. Aramızda bulunması muhtemel ayrılık ve sevgisizliklerin ortadan kaldırılacağı günlerdir.

Regaip kandilinin başta Filistin olmak üzere dünyanın değişik coğrafyalarında zulüm altında ve sıkıntı içerisinde olan kardeşlerimizin kurtuluşuna vesile olmasını yüce Mevla’mızdan temenni ediyor, Aziz milletimizin ve Alemi İslam’ın Regaip kandilini tebrik ediyorum.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İl Müftüsü Üstündağ: Regaip Ramazanın Habercisidir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin