Yerel seçimlerin ardından Türkiye’de birçok ilçe, il olmak için geri sayıma geçti. Belirlenen kriterleri karşılayan ilçelerin yakın zamanda il olması bekleniyor. Nüfusun en az 100 bin olması, il merkezine 30 kilometre mesafede bulunma, mevcut şehirleşme durumu, ulaşım altyapısı, ekonomik çeşitlilik ve eğitim durumu gibi 8 temel kriter, ilçelerin il olabilmesi için gerekli şartlar arasında.

 

 

İl olmaya aday ilçeler arasında en dikkat çeken ise Diyarbakır’ın 124 bin nüfuslu Ergani ilçesi. İlçenin il olma ihtimali ile Elazığ’ın Arıcak, Maden, Alacakaya, Diyarbakır’ın ise Çüngüş, Çermik ve Dicle ilçelerinin Ergani’ye bağlanması bekleniyor.

Elazığ’dan Ergani’ye bağlanması muhtemel Maden’de 13 bin 320, Arıcak’ta 14 bin 970, Alacakaya’da ise 6 bin 157 nüfus mevcut. Üç ilçenin Elazığ’dan ayrılması ile birlikte Elazığ’ın gerek insan gücü gerekse ekonomik çeşitlilik olarak kayıp yaşayacağı düşünülüyor. Ayrıca Büyükşehir Belediye Kanununa göre toplam 750 bin nüfusa sahip illerin il belediyelerinin büyükşehir belediyesine dönüştürülmesi durumu, yaşanacak nüfus kaybı ile beraber Elazığ’ın uzun bir süre büyükşehir olma ihtimalini ortadan kaldıracak.