Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman Muhtarlar Günü mesajında: “Toplumsal hayatımızın içerisinde, Türk Kamu Yönetiminin ve yerel demokrasinin mihenk taşlarından biri olan muhtarlık müessesesi, çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir köprü işlevi görmektedir. 1829 yılından itibaren faaliyetlerini sürdürmekte olan muhtarlık müessesesi, Cumhuriyetimizin 100. yılında da yerel demokrasimizin en önemli paydaşlarından biri olmaya devam edecektir. Bugün hizmet standartları geliştirilmiş olan muhtarlarımız, vatandaşların taleplerini ilgili kurumlara aktarmada ve yerine getirmede önemli imkânlara kavuşmuşlardır. Her daim bir arada olduğumuz, sıkça gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerimizde talep ve beklentilerini dinleyip, çözüm yolları üretmeye gayret gösterdiğimiz muhtarlarımızla el birliği ile çalışmaya bundan sonra da devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum.” İfadelerini kullandı.

AK Parti Elazığ Milletekili Ejder Açıkkapı, 19 Ekim Muhtarlar Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Ejder Açıkkapı mesajında şu ifadelere yer verdi: “19 Ekim, demokrasimizin temel taşlarından biri olan muhtarlarımızın günü… Aziz şehrimiz ve güzel ülkemizde mahallelerimizin en ücra köşelerine kadar ulaşan, vatandaşlarımızın sorunlarını ilk elden dinleyen, devletimizle halkımız arasında köprü görevi gören muhtarlarımız, demokrasimizin en yerel seviyedeki tezahürüdür. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki AK Parti hükümetlerinde muhtarlarımızın hak ettiği değeri görmesi ve onların daha etkili bir şekilde hizmet sunabilmesi adına  önemli adımlar atıldı. Maddi ve manevi ölçekli çok sayıdaki düzenlemeyle muhtarlarımızın sosyal ve ekonomik anlamda daha rahat edebilmesi sağlanmış, onların mahallelerimize daha kaliteli hizmet sunmalarının önü açılmıştır. Bu özel gün vesilesiyle; başta Elazığ’ımız olmak üzere aziz vatanımızın her bir köşesinde vatandaşımızın huzur ve refahı için görev yapan tüm muhtarlarımıza teşekkür ediyor,  milletimize hizmet yolundaki tüm çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum.” Dedi.

AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Yıldırım mesajında şu ifadelere yer verdi; “Muhtarlarımız, vatandaşlarımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görerek kamu hizmetlerinin vatandaşlarımıza etkin ve sağlıklı bir şekilde sunulmasında önemli bir rol üslenmektedirler. Bu nedenle Muhtarlarımız, yerel yönetimlerin en önemli temsilcileri olarak, mahallelerimizdeki demokratik süreçlerin en önemli aktörleridir. Halkımızın taleplerini en iyi şekilde ileten ve çözüm üreten muhtarlarımızın, mahallelerimizin kalkınmasında önemli bir rolü bulunmaktadır. Türkiye Yüzyılı hedeflerine ulaşma noktasında atılan her adımda, yürütülen tüm çalışmalarda devletimizin ve milletimizin temsilcisi olan muhtarlarımızın desteklerini önemsiyoruz. Göreve geldiğimiz andan itibaren uyum içinde çalıştığımız muhtarlarımızla, birlik ve beraberliğimiz her zaman devam edecek. Çünkü biz halkımıza en iyi hizmeti en kısa sürede vermenin gayretindeyiz. Bu vesile ile tüm muhtarlarımızı sevgiyle selamlıyor, 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü en içten duygularımla kutluyorum”