İslam Ve Medeniyet 3. Uluslararası Sempozyumu Sona Erdi

featured

Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öncülüğünde Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi’nin işbirliği ile teması Kur’an, Sünnet ve Akıl olan, İslam ve Medeniyet 3. Uluslararası Sempozyumu Harput Dini İhtisas Merkezi’nde yapılan kapanış programı ile sona erdi

 

 

Kapanış programında konuşan Irak Erbil Selahattin Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Hakim Ahmet, sempozyumda paylaşılan bilgilerin çok kıymetli olduğunu söyleyerek sempozyumun düzenlenmesinde emeği olan paydaşlara teşekkür etti. Ahmet, “Genel olarak bu sempozyumun çok başarılı bir şekilde icra edildiğini gördük. Geçmiş 2 günde sempozyumda sunulan bilgilerinde yine çok değerli olduğunu gördük. Akademik ve yetki çalışmalarıydı. Fırat Üniversitesinin yaptığı bu konudaki çalışmalarını, çabalarını gördük 2 gün içerisinde ve İlahiyat Fakültesi dekanlığı hakeza. Belediyenin özellikle gösterdiği bu çabayı bizzat gördük. Sempozyum düzenleme kuruluna çok teşekkür ederiz” dedi.

 

 

Programda konuşan Harput Dini İhtisas Merkezi Müdürü Turgut Tunç, İslam Medeniyetlerinin geçmişte ne kadar büyük ve önemli olduğunu vurguladı. Tunç, “Gazze ile çıkan herkes bir şey söylüyor benim aklıma şöyle bir şey geldi Aczimizi, fakrimizi, kardeşlerimizi savunamayışımızı bir Allah’a arz ediyoruz bir de yitik İslam Medeniyetleri vardı biz böyle değildik çocuklarımıza İslam medeniyetlerini anlatsaydık mesela Maveraünnehir diye büyük bir medeniyet kurduk Endülüs Medeniyeti denilen büyük bir medeniyet kurduk Şam ve Emevi Medeniyeti denilen büyük bir medeniyet kurduk biz medeniyetlerimizi kaybettikçe esirleştik, geri kaldık, dağıldık gibi geliyor” dedi.

 

 

Kapanış programında konuşan Fırat Üniversitesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Erdoğan, Sempozyumun oldukça verimli geçtiğini ve bundan sonraki sempozyumlarda fen ve teknoloji konularının da ele alınması gerektiğini ifade etti.

 

 

Eski Elazığ Müftüsü, Eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı ve İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Fikret Karaman, Sempozyumun İlmi yönünün her sene artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

 

 

Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, Sempozyumun gelecek yıllarda da devam etmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyerek İslam’ın insanlık için kurtuluş reçetesi olduğunu ifade etti. Bilginoğlu, “Kurtuluş reçetesi olduğuna inandığımız bu İslam medeniyetiyle insanlık huzur bulacağına inanıyoruz ve dolayısıyla inanıyoruz ki sizlerin buradaki bu ilmi çalışmaları neticesinde çok büyük katkılarınız bu dava içerisinde çok büyük emekleriniz var. bizlerde bu emeklerin ortaya çıkmasında gerçekleşmesinde bir nebze faydamız olduysa ne mutlu bize” dedi.

 

 

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, ilahiyat fakültesinin kendileri için önemini ifade etti. Göktaş, “İslam Medeniyeti konusu hakikaten çok önemli bir konu ve muhtemelen günümüzde yaşadığımız bütün problemlerin kaynağında aslında bizim o medeniyetten ne kadar uzaklaştığımız konusu yatıyor.. o konferansta ben şunu gördüm şuanda dünyada yaşayan Yahudilerin diyelim ki herhangi bir fen ve sosyal bilimlerle ilgili bir problemi varsa Yahudi formu diye bir formları var soruları oraya atıyor sabah bir başka Yahudi onun sorusunu cevaplandırıp adamın ilerlemesini, gelişmesini sağlıyor. Biz medeniyetin temelinde aslında kardeşlik yatıyor çünkü dinimiz barış dini ama biz kendi coğrafyamıza baktığımız zaman biz hep suçu bir taraflarda arıyoruz ama bir nevi kendimize dönüp bakmamız lazım biz ne kadar uzaklaştık nerede yanlış bunu görmek lazım. Bunu bu konferanslar bunu görmemize vesile olacak. İlahiyat Fakültemiz bizim için çok önemli biz bugün toplumumuzda yaşamış olduğumuz bütün olayların temelinde benim kendi kanaatim gençliğin içerisine düştüğü ortamda eksikliğin maneviyat olduğunu düşünüyorum. Bir şekilde siz teknoloji üretebiliriz o teknolojiyi geliştirebilirsiniz ama orada bir maya eksik olunca onun uzun vadede tutması mümkün değil. Biz bu inanla ilahiyat fakültemize değer veriyoruz üniversitemizin üzerine ne düşünüyorsa imkanlarımızı birinci öncelik olarak ilahiyat fakültemiz için değerlendirmek istiyoruz” dedi.

 

 

İslam ve medeniyet 3. Uluslararası sempozyumu kapanış programı konuşmaların ardından Elazığ belediyesi tasavvuf müziği topluluğu konseri sahne aldı

 

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İslam Ve Medeniyet 3. Uluslararası Sempozyumu Sona Erdi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin