Kadın Çiftçilere Nohut Dağıtıldı

8

Elazığ’da İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Tarlada Nohut Kadına Umut’ projesi, kapsamında kadın çiftçilere nohut dağıtıldı.

Elazığ’da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Diyarbakır GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan ‘Tarlada nohut kadına umut’ projesi, İçme köyünde hayata geçirildi.

Proje çerçevesinde Halk Eğitim Merkezi’nde kadınlara yönelik nohut yetiştiriciliği kursu verildi.

Kursu başarıyla tamamlayan kadınlara ise İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından 13 dönüme kadar yetecek nohut dağıtıldı.

KILIÇ: “KADIN ÇİFTÇİLERİMİZİN DAHA ÇOK SÖZ SAHİBİ OLDUĞU BİR PROJEYE”

Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç,  projenin önemine değindi. Kılıç, “Özellikle kadın çiftçilerimizin daha çok söz sahibi olduğu, üretime daha çok katıldığı bir projeydi bu ‘Tarlada Nohut Kadına Umut’ projesi. Bu projemizin ilk ayağında projeye dahil olan arkadaşlarımız, bayan kardeşlerimiz 66 saatlik bir eğitime tabi tutuldular ve bu eğitimi tamamladılar. Bugünde 13 dekarlık bir tarım arazisinde nohut ekimini gerçekleştirmek için ve bu nohut dağıtımı yapmak için burada toplanmış bulunuyoruz. Bu nohutlarımızı kadın kardeşlerimize takdim edeceğiz onlarda bu eğitim neticesinde aldıkları bilgiler ışığında tarlada ekecekler ve bunların haşatını gerçekleştirecekler. Daha sonra hasatı gerçekleştirilmiş olan nohuttan da gerek leblebi, gerek nohut, gerek nohut ekmeği yapımı veya nohut türevleriyle ilgili herhangi bir şekilde nasıl değerlendirilebileceği noktasında kadınlarımızı bu tür faaliyetlerde görmüş olacağız. Ben bu çalışmanın ikinci ayağının il müdürlüğümüzün bahçesinde yapılmış olması da ayrı bir güzellik. Kardeşlerimizin bakanlık il müdürlüğümüzle olan diyaloglarını daha sıcak tutmak adına enazından ile geldiğimiz zaman muhataplarımız kimler biz onlarla ne şekilde diyalog kurabiliriz noktasında da önemli buluyoruz bu tür etkinlikleri” dedi.

ÜSTÜNDAĞ: “EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

İçme Kadın Derneği Başkanı Vesile Üstündağ, projenin hayata geçirilmesi için emeği geçen herkse teşekkür etti. Üstündağ, “Tarım İl Müdürlüğümüzün kadınlara destek amaçlı hazırladığı ‘Tarladan Nohut Kadına Umut’ projesi kapsamında bugün tohumlarımızı alıp tarlada toprakla buluşturacağız. Bu projede bize emeği geçen bütün personel arkadaşlara ve müdürümüze çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Exit mobile version