Karataş: Emekliliğe Yansımayan Zam Kabul Edilemez

featured

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş yaptığı açıklamada; Sağlık Çalışanlarına 2023 yılının 2. yarısı için yapılacak artış rakamlarına ilişkin kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Buna göre 2023’ün ilk 6 ay ortaya çıkan %11,77 oranındaki enflasyon farkı ve 2021 yılı toplu sözleşmesinde yer alan %6’lık artışın (kümülatif %17,55) üzerine 8 bin 77 TL’lik seyyanen zamla birlikte en düşük dereceli sağlık çalışanı maaşı 22 bin seviyesine yükseltildi. Ancak verilen 8 bin 77 TL’lik seyyanen artışın taban aylığa yapılması yerine, ilave ek ödeme adı altında olması ve emekli maaşlarına yansıtılmaması, çalışırken alınan maaşla emekli maaşları arasındaki uçurumu büyütecek ve  emekli olmaya hazırlanan Sağlık Çalışanlarını kara kara düşünmeye sevk etmiştir.

Yaşanan ekonomik dar boğaz ve Sağlık Çalışanlarının alım gücünün azalması dikkate alındığında; ilave ek ödemenin emekliliğe yansımayacağı hesaba katıldığında yapılan bu artışı olumlu bulmamız ve kabul etmemiz mümkün değildir.

Bunun yanında en düşük memur maaşının 22 bin TL seviyesine yükseltilmesi için belirlenen kriter, en düşük işçi maaşı olmuştur. Halbuki işçi maaşlarına yapılan artış Ocak 2023’ten itibaren geçerlidir ve bütün ödemeleri emekliliklerine de yansımaktadır. Temmuz ayı itibarı ile 22 bin TL olacak olan en düşük dereceli Hemşire maaşının 11 bin 128 TL’lik kısmı emekli aylığı ve ikramiye hesabında dikkate alınmayacaktır.

Bu adaletsizlikler çerçevesinde Kamu Sağlık -Sen olarak böyle bir uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir. Bu yanlıştan dönülmelidir.

Kanun teklifi TBMM’de revize edilmeli, en düşük dereceli Sağlık Çalışanı maaşı 22 bin TL’ye yükseltildikten sonra enflasyon farkı ve %6’lık    2 .yarı yıl artışı üzerine eklenmelidir. Teklifte yapılacak düzeltme ile 8 bin 77 TL’lik ilave ek ödeme, emekliliğe yansıtılmalıdır.

Bu yanlışın düzeltilmesi için gerek teklifin TBMM’de görüşülmesi sürecinde her türlü girişimde bulunacak, her platformda mücadelemiz sürdüreceğiz.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Karataş: Emekliliğe Yansımayan Zam Kabul Edilemez

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin