Keban K2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Kapatıldı

featured

Keban Değirmenbaşı Mahallesinde bulunan Keban K2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Adalet Bakanlığı’nın aldığı karar ile kapatıldı.

Elazığ’ın Keban İlçesinde 1987 Yılında açılan 34 yıldır faaliyet gösteren ve İlçe ekonomisine cezaevinin tam faal 90 mahkûmla çalıştığı yıllarda katma değer sağlayan Keban K2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu kapatılıyor.

Keban’da bulunan Cezaevi sayesinde 2013 yılında Keban adliyesinin kapatılmadığı, Cezaevinin kapanması ile Keban adliyesinde ilerleyen yıllarda kapanması gündeme gelebilecektir.

 “CEZAEVİ İLÇE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYOR”

Keban K2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Pandemiden önce, mahkum sayının 70 civarında olduğu ve Küçük Bir Alışveriş Örneği ile Cezaevine günde 150 Ekmek alınıyordu.  Cezaevine alınan Diğer Alışverişler, Yiyecek, Giyecek, Yakacak gibi alışverişleri, Cezaevi Personel harcamaları, İlçe de ikamet etmeleri Kiralık ev gibi alışverişleri bile ilçe ekonomisine az da olsa fayda sağlıyordu. İlçede Mahkum görüş ve Ziyaret günlerinde Keban’a, cezaevi sayesinde yaklaşık 200 kişinin Minibüslerle geldiği ve gelen ziyaretçilerin, Çırçır ve Fırat Alabalık’ta yemek yemeleri esnafla alışverişleri bile bir ekonomik katma değerdir.

MEVCUT MAHKUMLAR SEVK EDİLECEK

Adalet Bakanlığı’ndan Haziran ayında gelen ilgili yazıda, Adalet Bakanlığının, Cezaevlerinin fiziki şartlara uymadığı gerekçesiyle kapatılmasına karar verdiği 4 Cezaevi olan Bilecik Söğüt, Isparta Keçiborlu, Sivas Şarkışla, Elazığ Keban’da bulunan Ceza İnfaz Kurumları kapatıldı.

Cezaevlerinde bulunan Mevcut mahkumların ise başka cezaevlerine sevki ve nakli yapılarak kapatma işlemin gerçekleşmesi Bakanlık tarafından talep edildi. Mevcut personelde başka cezaevlerinde değerlendirilmek üzere dağıtılacak.

İLÇE SİYASİLERİ, KADIN AÇIK CEZAEVİ OLMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATIYOR

Cezaevinin kadın açık cezaevine dönüştürülmeye çok uygun olduğu, Kadın açık cezaevine dönüştürülmesi halinde yaklaşık 500 hükümlünün bulunacağı ve yaklaşık 100 personelin çalışacağını ve bununda ilçe nüfusunun artması ve ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayacak.

Sivrice kadın açık cezaevinin kapatılması sebebiyle, bölgede kadın açık ceza infaz kurumu olmadığından dolayı ve Keban k2 tipinin kadın açık cezaevine dönüştürülmeye uygun olduğu ve arsasının bol ve ek bina ve lojman yapmaya müsait olduğu görülmekte.

Alınan bilgiye göre, Belediye Başkanı ve İlçe siyasi parti temsilcileri, Milletvekilleri aracılığı ile Mevcut Keban K2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun, Kadın Açık Cezaevi olması için gerekli çalışmaları başlatılacak. Bölgede olmayan ve eksik olan Kadın Açık Ceza infaz kurumu olması istenilecek. Malatya, Elazığ bölgesinde Kadın Açık Cezaevi olmadığını İlçedeki Mevcut Cezaevinin bu şekilde değerlendirilmesi Yetkililerden talep edilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Keban K2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Kapatıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin