Kılıç: Üretim Planlı Yapılacak

featured

İrfan ARSLAN

Tarım ve Orman Bakanlığınca ülke genelinde aralarında Elazığ’da yer aldığı 28 ilde başlattığı Ortak Tarım Politikaları Ağı çalışmalarının ilk bölümü tamamlandı.

Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç, ilimizde Vali Yardımcısı Oltan Bayraktar önderliğinde yapılan çalışmaların 29 Eylül’de tamamlandığını belirterek proje hakkında şu açıklamayı yaptı.

“81 ili kapsayacak Ortak Tarım Politikası Ağı (UKA)’nın yapısı ve stratejik planının tanıtım çalışmaları 25-29 Eylül 2023 tarihlerinde Elazığ da gerçekleştirildi.

Elazığ da yapılan toplantının ilk gününde Tarım ve Orman Bakanlığı IPARD Yönetim Otoritesi Personeli Nihal BURHAN ve Proje Uzmanı Hasan İŞLER tarafından Elazığ Vali Yardımcısı  Oltan BAYRAKTAR, İl Tarım ve Orman Müdürü  Ali KILIÇ, Fırat Kalkınma Ajansı Koordinatörü Mustafa Selim ÖZATAY, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatör Vekili  İrfan GÜRBÜZ ve TAGEM Müdürü  Özkan ÖZBAY ziyaret edildi.

Ziyaretler kapsamında, bölgenin kırsal kalkınma profili, OTP Ağı’nın stratejik planı ve sürdürülebilirliği doğrultusunda değerlendirilerek Çekirdek Grup toplantısı için bilgilendirmeler yapıldı. Çalışmanın ikinci gününde Elazığ Vali Yardımcısı  Oltan BAYRAKTAR koordinatörlüğünde Çekirdek Grup Toplantısı yapılarak, toplantıya katılan kurum ve kuruluş temsilcilerinin görüşleri alındıktan sonran Elazığ ilinin Ortak Tarım Politikası yapılanması için bölgesel sorumluluklar ve temsilcilikler belirlendi. Çalışmanın üçüncü gününde ise proje uzmanları tarafından İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda Elazığ ilindeki ilgili Bakanlıkların il teşkilatlarında görevli irtibat temsilcileri, araştırma enstitülüleri, Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Elazığ Ziraat Odası temsilcilerine “Kırsal Ağ Sürecinde AB Yeni Ortak Tarım Politikası: Genel Tanıtım ve Stratejik Planları” sunumu yapılarak Odak Grup toplantısı tamamlandı. Yine aynı gün; tarım kooperatifleri, çiftçiler, yerel eylem grupları, özel sektör temsilcileri, birlik temsilcileri ve proje yararlanıcıları gibi bölgenin kırsal kalkınma alanındaki tüm aktörlerin yer aldığı paydaş toplantısı gerçekleştirilerek paydaşlarla ilin kalkınmasına yönelik potansiyeli, önceliği ve sorunları hakkında bilgi alışverişi yapıldı.

Son gün ise İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumu tarafından destek verilen büyükbaş hayvan çiftliği, yöresel ürün üretim tesisi ve çömlek üretim fabrikası iyi uygulama örnekleri ziyaret edildi. İstek ve talepleri hakkında konuşularak önerileri alındı.

Elazığ’daki UKA yapılanma çalışması, İl Tarım ve Orman Müdürü  Ali KILIÇ ve Bakanlık uzmanları tarafından durum değerlendirmesi yapılarak 29 Eylül günü tamamlandı.

Yapılan bu çalışmalar sadece ilimizi değil uygulama kapsamında ilimizin çevresinde bulunan illeri de kapsayacak şekilde planlanacak. Yaptığımız bu çalışmaların tamamlanmasının ardından Bakanlığımız ile yapacağımız istişarelerin sonucunda projenin diğer etabına geçeceğiz.” dedi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kılıç: Üretim Planlı Yapılacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin