Kooperatif Ne Zaman Hizmete Açılacak?

featured

Elazığ’ın Bermaz ovasındaki üreticilere tarımsal alanda hizmet veren ancak uzun bir süredir bu hizmetleri durdurulmuş olan Bermaz Tarım Kredi Kooperatifinin tekrar ne zaman hizmet vermeye başlayacağı belirsizliğini sürdürüyor.

2013 yılında kapatılan ve kooperatif binasının satışı kararı alınmasına karşılık tepkiler sonucunda vazgeçilen Bermaz Tarım Kredi Kooperatifi binasının tekrar hizmete açılacağı belirtilmişti.

Önceki yıllarda da konu gündeme getirilmesine karşılık ilimiz siyasilerinin bu konuda sessiz kalması üzerine İYİ Parti Konya Milletvekili Ünal Karaman Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesi ile Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumak’lı dan Bermaz Tarım Kredi Kooperatifi’ni zaman tekrar hizmet vermeye başlayacağını sordu.

İYİ Parti Konya Milletvekili Ünal Karaman; “Elazığ ili Maden İlçesi Kızıltepe köyünde yer alan ve uzun yıllar boyu Bermaz ovasında ki üreticilerimize hizmet veren Bermaz Tarım Kredi Kooperatifi 2013 yılında kapatılmıştır. Usun yıllar atıl vaziyette duran kooperatif binası 2022 yılında satışı gündeme gelmiştir. Bölge sakinlerinin gösterdiği yoğun tepkiler yetkilileri bu satış işleminden vazgeçirmiştir. Daha sonra yapılan açıklamada, binanın işlevine uygun bir şekilde yeniden hizmete açılacağı ifade edilmiş, ancak geçen süre içinde bu gerçekleşmemiştir. Kızıltepe köyü sakinleri Bermaz Tarım Kredi Kooperatifinin hizmete açılmasına yönelik Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğüne dilekçe de vermiş olup, yörenin nitelikli tarım havzasının ülke ekonomisine kazandırılmasını talep etmişlerdir.

Bu bilgiler çerçevesinde:

Verimli ve nitelikli bir tarım havzasında bulunan Bermaz Tarım Kredi Kooperatifi ne gerekçe ile kapatılmıştır?

Kooperatifin kapatılması ile birlikte, Bermaz ovasında bulunan köylerin sakinlerinin ilaç, gübre ve tohum gibi tarımsal girdileri almak için Elazığ merkeze gitmek zorunda kalmaktadır. Bakanlığınızın buradan doğan maddi kaybı gidermek için bir çalışması var mıdır?

Bölgedeki Çiftçilerimize hizmet eden Bermaz Tarım Kredi Kooperatifi binası ne sebeple satılmak istenmiştir? Bu karardan kesin olarak vazgeçilmişmidir?

Bermaz Tarım Kredi Kooperatifinin işlevine uygun bir şekilde hizmete açılacağı söylenmesine rağmen neden hala açılmamıştır?

Bermaz Tarım Kredi Kooperatifi ne zaman hizmete açılacaktır?” dedi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kooperatif Ne Zaman Hizmete Açılacak?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin