Kulak Küpesinden Kontrol Yapın

featured

İrfan ARSLAN

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık hayvan hareketlerinin artması ile Veteriner Yol Kontrolleri ve Denetim İstasyonunda ki çalışmaların aralıksız olarak sürdüğünü belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç vatandaşları kurban konusunda uyardı. Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç, kurbanlık alımında vatandaşların alacakları hayvanların mutlaka kulak küpesinin bulunmasını ve bu küpeler üzerinden hayvanların kontrollerini yaptırmaları gerektiğini belirtti.

ETKİLİ DENETİM YAPILIYOR

Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç, ilimizde bulunan Veteriner Yol Kontrol ve Denetim İstasyonunda 7-24 kontrol ve denetim yapıldığını, su denetimlerde hastalıklı hayvan sevkinin yapılması durumunda çok büyük para cezası kesildiğini belirterek, “Besi ve kurbanlık hayvan sevkinde ilimiz karayollarını kullanan üreticilerimiz mutlaka Denetim İstasyonuna girmek zorundalar. Bunun yanında Veteriner Hekimlerimiz de yol kontrollerini yapıyorlar. 2 Veteriner Hekimimiz 7/24 denetim yapıyor. İlimizde ki Denetim İstasyonu bölgemizde ki hayvan hareketlerinin tam anlamı ile kontrolünü sağlıyor. Denetim İstasyonumuzun devreye girmesinin ardından yaklaşık olarak 1100’ün üzerinde denetim yapılmış ve yapılmaya devam ediliyor. Son olarak yapılan denetimde hastalıklı olduğu tespit edilen hayvan sevkinde 2 Milyonun üzerinde idari para ceza kesildi. Veteriner Hekimlerimiz sürekli olarak Yol Kontrolü yapıyorlar. Amacımız vatandaşlarımızın sağlıklı hayvanlara ulaşmalarını sağlamak.”

VATANDAŞLARIMIZ DİKKATLİ OLMAK ZORUNDA

Yapılan denetimlerin yanında vatandaşların ilimizde ki Besi çiftliklerinden kurbanlık almaları durumunda dikkat etmeleri gereken hususları da açıklayan Tarım ve Orman İl Müdürü, “Kurban görevini yerine getirmek isteyen vatandaşlarımız, Besi çiftliklerinden kurbanlık hayvan alırken, kulak küpelerine, Aşı kartlarına ve Sağlık raporlarına bakmaları gerekiyor. Bunun yanında Tarım Cebimde uygulaması ile hayvanların kulak küpesi üzerinden Bakanlığımızın sistemine girerek satın alacakları hayvanlar ile ilgili bilgilere ulaşmaları mümkün olmaktadır.

İlimizde yaklaşık 850 bin küçükbaş hayvan bulunmakta. Kayıtlarımıza göre bu hayvanlarda bir sıkıntı söz konusu değil. İl Müdürlüğü olarak kurban Bayramı öncesinde bu konuda ki çalışmalarımız artarak devam edecek. Tüm amacımız vatandaşlarımızın bayramı en iyi şekilde yaşamalarına zemin hazırlamak.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kulak Küpesinden Kontrol Yapın

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin