Kuraklık Riski Artıyor

featured

İrfan ARSLAN

Çiftçilerin önümüzdeki yıl için endişeli olduğunu belirten Elazığ Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları “ Bu yıl yağışlar 1977’den bu yana en iyi yağışlardı. Bunun sonucunda da ürün rekoltesi her üründe iyi oldu. Ancak önümüzdeki yıl için şimdiden endişe yaşıyoruz. Çünkü yağış sıkıntısı kendisini gösterdi. Yılın bu zamanlarında ekilen ürünlerin canlanması için yağışların düşmesi gerekiyordu. Yağış olmadı. Çiftçi şimdiden ümitsizliğe düştü.” Dedi

DERDİMİZ ÇOK

Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları Çiftçinin derdinin çok olduğunu belirterek “ 2023 yılında çiftçiye yaptığı üretim için destekleme primi verileceği açıklanmıştı. Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamaya göre çiftçiye ürettiği Buğday için ton başına bin lira, Arpa için ise 500 lire destekleme primi verilecekti. Ancak şimdi bu ödemeler için Genelge yok denilerek ödeme yapılmıyor. Tarım İl Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerde, üreticiler yaptıkları üretimin faturalarını toplayıp başvurusunu yapıyor ancak karşılığı yok deniliyor. Beklentimiz Cumhurbaşkanımızın bu ödemelerin yapılamasını sağlayacak Genelgeyi yayınlaması.

EMEKLİ İKRAMİYESİNİ ALAMIYORUZ

Devletimizin Emekli’ye verileceğini açıkladığı 5 bin liralık ikramiyeyi de alamadığını belirten Hacıoğulları “ Emeklililere verileceği açıklanan 5 bin liralık ikramiyeyi çiftçi alamıyor. Bunun nedeni olarak Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olması  gösteriliyor. Çiftçi ÇKS’ye kayıt yaptırmak zorunda. Neden? Çünkü yaptığı üretimin giderlerinin bir bölümünü bu sistemden karşılıyor. Pirimlerini bu sistemin içinde yer almaz ise alamıyor. Bir yandın üretim yaparak ülkemizin ihtiyaçlarını karşılıyor diğer yandan sen bu sisteme kayıtlısın diyerek emekli olan çiftçilere bu ikramiye verilmiyor. Emekli çalışıyor ise alamıyor., Çiftçi alamıyor, Dul bayan alamıyor, Esnaf alamıyor. Burada bu ikramiye kime veriliyor sorusunu sormak istiyorum. Bu ikramiye herkese verilmeli. Çünkü emekli olan tüm insanlarımızın bu ikramiyeye ihtiyacı var. Bu konunun tekrar değerlendirilmesini bekliyoruz.” Dedi

İNŞALLAH YAĞIŞ OLUR

Çiftçilerin tarlalarını ektiğini ve yağış beklediğini belirten Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları “Şimdi tek beklentimiz yağış olması. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü ile istişare halindeyiz. Geçen hafta içinde yağış olacağı bilgisini verdiler. Yağmadı. Şimdi önümüzdeki hafta içinde yağış beklentisinde olduklarını belirttiler. İnşallah yağış olur. Eğer beklenilen yağışlar olmaz ise önümüzdeki yıl mahsulde düşüş olacaktır. Bu da rekoltelerin düşük olmasına yol açacak. Bugünkü tabloya baktığımızda tarımda gelecek yıl için sıkıntı olacağını gösteriyor.

Beklentilerimizin olumlu karşılanması adına, Emekli ikramiyelerine ayrım yapılmaksızın tüm emeklilere verilmesi, Buğday ve Arpa için açıklanan tan başına destekleme primlerinin ödenmesini sağlayacak genelgenin biran önce yayınlanması.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kuraklık Riski Artıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin