Kuruma Araç Alınması Suç Mu?

featured

EVREN DEMİRDAŞ

Elazığ İl Genel Meclisi Mayıs ayı toplantısında köy yollarının yapımı için ayrılan 4 milyon 854 bin lira ödeneğin 2 milyon 300 bin lirasını AFAD’a 4×4 cip alımı için kullanılmasını muhalefetin itirazlarına rağmen meclisten geçmişti. Tasarruf Tedbirleri Genelgesi kapsamında jeep satın alımı gerçekleşmedi. AFAD İl Müdürü Cafer Giyik, “Bunlar rutin işler bu kurumun araç alması suç mu şimdi? Bu her sene yapılan bir şey. Bu kurum bir hizmet aracı aldığı zaman kalkıp bütün basını çağırıp müsaadenizle araç alabilir miyiz mi diyeceğiz?” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tasarruf tedbirleri kapsamında kamudaki araç sayısının azaltılacağı, üst düzey bürokrasideki bazı pozisyonlarda makam aracı uygulamasına son verileceği ve yeni araç kiralamalarının da kısıtlanacağını açıkladı. Ancak AK Partili meclis üyelerinin çoğunluğunun bulunduğu Elazığ İl Genel Meclisi mayıs ayı meclis toplantısında 2023 bütçesinde İl Özel İdaresi’ne bozuk köy yollarının yapımı için ayrılan ödeneğin AFAD’a 4×4 cip alımı için aktarılması talebi görüşüldü. Köy yollarının yapımı için kullanılması gerekilen 2 milyon TL AFAD’a araç alımında kullanılmasına karar verilmişti. Tasarruf Tedbirleri Genelgesi kapsamında AFAD’A jeep alımı askıya alındığı öğrenildi.

“HİZMET ARACI ALACAĞIMIZ ZAMAN BASINDAN MI MÜSAADE İSTEYECEĞİZ?”

AFAD’a araç alımı kararıyla ilgili basında yapılan haberlere tepki gösteren AFAD Elazığ İl Müdürü Cafer Giyik, tasarruf tedbirleri kapsamında hizmet aracı alımının yapılmadığını söyledi. Her yıl İl Özel İdarenin AFAD’a bütçe ayırdığını bu durumun resmi olduğunu belirten Giyik,“Ben anlamakta zorlanıyorum, bu memlekette AFAD diye bir kurum var ve AFAD’ın bütçesine özel idare her yıl bütçe ayırmak zorunda. Bu resmi bir bütçe bu bütçe birisinin makamına hizmet etsin diye tasarlanan bir iş değil. Elazığ’da yüzlerce afet oluyor AFET’in gitmesi içinde bu kurumun bir kapasiteye ihtiyacı var, araca, çadıra, hizmet aracına ihtiyacı var. Bunlar rutin işler bu kurumun araç alması suç mu şimdi? Bu her sene yapılan bir şey. Barajda biri kayboldu biz her sene kurtarma botu aldığımız zaman bütün memlekete hesabını mı vereceğiz? Böyle bir anlayış doğru mu sizce? Kaç gündür bu konu lüzumsuz bir şekilde uzatılıyor. Birileri bu kuruma bir araç alıyorsa kendi keyfi için değil bu benden önce başlatılan bir işlem. Ben buna yanlış iş olsa zaten karşı çıkarım. Bu kurum bir hizmet aracı aldığı zaman kalkıp bütün basını çağırıp müsaadenizle araç alabilir miyiz mi diyeceğiz? Bu araç da tasarruf tedbirlerine takıldı ve alınmadı. Yapılan bir iş yanlışsa en başta ben karşı çıkarım. Biri bunu alıp evine götürüm özel işi için kullanıyorsa haklısınız ama bir kurumun asli ihtiyacını karşılamak böyle bir teşebbüste bulunuluyorsa burada da art niyet aramamak lazım” ifadelerini kullandı.

MİLYONLUK ARAÇ ALIMINA MHP TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Tasarruf Tedbirleri Genelgesine rağmen AFAD’a 2 milyonluk araç alınmasını keyfi olduğunu belirten  MHP Elazığ Mali İdarelerden Sorumlu İl Yöneticisi Osman Dilek, “Meclis başkanına, ilin valisine, kurum müdürüne sesleniyorum. İlgili kim duyuyorsa onlara sesleniyorum. Elinizi vicdanınıza koyun. Köyde adam konteynerlikte yatacak, sokaklara eşyasını koymuş. Siz 4×4 Jeep alıyorsunuz. Devletimiz yukarıda bağırıyor ‘tasarruf’ diye. Üç yıllık araçları değiştiremezsiniz, kiralayamazsınız. Eski araçların modellerini sunmuşlar en yaşlısı iki buçuk üç yaşında. Bu araçları kullanmanda bir mahsur var mı? Yok. Burada parayı kullanmak sırf keyif ve saltanat başka hiçbir şey yok. Acil ihtiyaçlarınızı karşılamak için ne gerekiyorsa yapın. Konteynerleri tamamlayın. Çadırları tamamlayın. Köylünün, vatandaşın, mağdurun ihtiyaçlarını karşılayın. Geri kalan para varsa istediğiniz lüks arabayı alın. Birde diyorlar ki tasarruf tedbirleri deprem bölgesinde biraz gözden geçirilecek. Kapsam dışı tutulmaya çalışıyor. Kardeşim deprem bölgesinde önce konteyner vereceksin çadır vereceksin, kendi vatandaşının, köylünün barınma, yeme, içme ihtiyaçlarını gidereceksin. Ondan sonra memura, müdüre, makam aracı tahsis edeceksin. Bunu hiçbir vicdan, ahlak kabul etmez” diyerek tepki göstermişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kuruma Araç Alınması Suç Mu?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin