Lavanta Bahçelerinde Hasat Yapıldı

featured

Gönül Köprüsü Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği üreticilerle oluşturduğu lavanta bahçelerinde hasat yaptı

Gönül Köprüsü Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği, Elazığ’ın lavanta üretimine katkı sağlamak, amacıyla üreticilerle oluşturduğu lavanta bahçelerinde hasat yaptı.

Gönül Köprüsü Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği Başkanı Tülay Fırat, hayalini gerçekleştirdiği için ve kadınlara istihdam sağladığı için mutlu ve gururlu olduğunu ifade etti. Fırat, “Paris’ten gelmiştim Tarım İl’e gittim ve kendi hayalimi Paris’te çok lavanta tarlaları gördüğüm için Elazığ’ımda da olsun dedim. 4 buçuk 5 senedir Erdal Bey ile birlikte bayağı bir faaliyette bulunduk. Tarım il Müdürümüz de bize bayağı bir destek verdi, Cumhurbaşkanımız da girişimci hanımlara destek veriyor ve tarım il’de bayağı bir eğitim aldık ondan sonrada diploma aldık. Diplomadan sonrada arazileri kiraladık sonra 3 buçuk senelik ürünümüz çıktı şükürler olsun. Elazığ’ımıza da bayağı çiftçilerimiz de ekmeye başladılar. Bugünde bizim hasat günümüz” dedi.

Lavanta üreticisi Erdal Taşken, kendilerine destek olan Gönül köprüsü yardımlaşma ve dayanışma derneği başkanı Tülay Fırat’a teşekkür dileklerini iletti.

Lavanta hasadı etkinliğine görüntülü katılan Tarım İl Müdürü Ali Kılıç ise, Lavanta üretimin önemine dikkat çekti. Kılıç, “Elazığ olarak ve Elazığ Tarım Orman İl Müdürlüğü olarak ilimizde tıbbi aromatiklerin dikiliş alanlarının genişletilmesi ve tıbbi aromatik bitkilerden kaynaklı üretimin artısı olarak özellikle sağlık turizminde vatandaşları ve insanlarımızı ilimize çekebilecek bir potansiyelin varlığını ortaya koymaya çalışacağız. Biz Türkiye yüzyılında özellikle bitkisel üretim içerisinde iki konuyu çok ön plana çıkarmayı hedefliyoruz. Bunlardan bir tanesi ilimizdeki tıbbi aromatik bitkilerin ekiliş alanlarını genişletilmesi bir diğeri de ilimizdeki seracılığın genişletilmesi. Her iki üretimde ilimiz çiftçisinin ürettiği ürüne katma değer katacak” dedi.

AK Parti Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Demirbağ, Elâzığ için büyük bir yatırım olduğunu ifade etti. Demirbağ, “Fabrikada çok önemli bir üretim gerçekten. Türkiye’de çok nadir bulunan pek az eken bir kesime sahiptir ama gönüller köprüsü Tülay Fırat’ın başlatmış olduğu bu proje takdire şayandır. Bende bir yönetici olarak AK Parti yönetimi olarak katıldım bu programa bizzat geldim yerinden gördüm gerçekten şuanda üretim bazına gelmiş ve bu da Elazığ için büyük bir yatırımdır” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Lavanta Bahçelerinde Hasat Yapıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin