Marketler Zinciri İle DİTAP Sözleşmesi İmzalandı

featured

İrfan ARSLAN

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece MİSAŞ dijital tarım projesi imza törenine katıldı.

Sunguroğlu: Ekonomiye daha fazla katkı sağlamak istiyoruz

Marketler Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Sunguroğlu, “Tedarikçilerimizle beraber 3 bin çalışanımıza iş imkânı sağlayan bir kuruluş. Bölgemizdeki market perakendesinin yüzde 33’ünü elimizde bulunduruyoruz. Gayemiz, önümüzdeki yıllarda bölge ekonomisine daha fazla katkı sağlamak.

Dünyada tarım en önemli sektör haline geldi. Özellikle son yıllarda yaşanan bazı olumsuzluklar ile sakıntılar yaşanıyor. Biz bu sektörün sıkıntılarına çözüm getirmesi noktasında bir Dernek oluşturduk. Amacımız üreticinin ürettiğinin elinde kalmayacağını bilmesi, pazarına ulaşacağından emin olduğu için rahat etmesi. Bu projemiz ile hem tarım sektörüne destek olmak hem de yaşanan sıkıntılara dikkat çekmek istedik.

Projemiz kapsamında ihtiyacımızı belirleyip bu ihtiyacın karşılanmasını sağlamak adına üreticiye gidip bu ürünü üretmesini talep ediyoruz. Böylece üretici Pazar sıkıntısı olmayacağını bildiği ürünü ekip hasatını yaparak bize veriyor. Bu projemiz kapsamında ilimizde 6 üreticimiz ile sözleşme imzaladık. Böylece ihtiyacımızı karşılayacak potansiyele ulaştık. Tabiki bizim bu çalışmamız bizim gibi diğer marketlere de örnek olur.Bu projemiz ile üretimden tüketime sunacağımız ürünler hem taze hem de daha ucuz olacak.” dedi.

Karahan: Örnek teşkil eden bir söyleşme

Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan ise konuşmasında, “Hangi ürünü üretirsek üretelim, eğer bunu pazarlayamıyorsak bu ürünün hiçbir değeri olmuyor. Dolayısıyla vizyoner bir çizgiyi önümüze koyan ve kısa bir süre önce başlatılmış olmasına rağmen 81 ilde gerçekten Dünya’ya örneklik teşkil edecek sözleşmeyi bugün imzalıyoruz” diye konuştu

Işıkgece: Çok anlamlı bir portal var

Dijital Tarım Portalı projesinin önemli olduğuna değinen Bakan Yardımcısı Işıkgece, “DİTAP dediğimiz projenin ismi biraz anlaşılmaz ama içeriğine girdiğinizde çok anlamlı bir portal var. Sanal ortamda üretici ile alıcıyı buluşturuyoruz. Biz Bakanımızın fikrini yazılı olarak hayata geçirdik. Burada tam da üretilmesi gereken kadar ürün üretiliyor. Yani burada Aytunç bey ile imzalayacağımız, üreticilerimizle birlikte gerçekleştireceğiz. Bu bizim için üretimdeki planlamadır. Hep eleştirilen bir konu var biliyorsunuz. Üretimde, tarımda planlama gerekiyor diye. İşte tam da üretimdeki planlamaya olanak sağlayan sanal ortamda bir buluş var. Hem üretim planlanıyor, hem de fiyatı belirleniyor” diye kaydetti.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Marketler Zinciri İle DİTAP Sözleşmesi İmzalandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin