MHP Milletvekili Aday Adayı Çoban:Aziz Şehrimiz Gelişmişlikte Hak Ettiği Yerde Bulunmuyor

featured

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi (HAZARSAM) Başkanı ve MHP Elazığ Milletvekili aday adayı Prof. Dr. Bilal Çoban seçim çalışmaları kapsamında Elazığ’ın tüm ilçelerini ziyaret ettiğini belirterek, “Her bir ilçemizin kalkınma ve gelişme hususunda bir çok alternatifi olmasına karşın maalesef Ülke genelinde 971 ilçe sıralamasında en iyi ilçemiz ancak 563’ünçü sırada, en kötü ilçemiz ise 928’inci sırada yer bulabilmiştir. Ne şehrimiz ne ilçelerimiz bunu hak ediyor” dedi.

ELAZIĞ ZENGİNLİKLER İÇİNDE FAKİR KALMIŞ BİR ŞEHİR KONUMUNA GELDİ

MHP Elazığ Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Bilal Çoban, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan seçim çalışmaları kapsamında tüm ilçeleri ziyaret ettiğini belirterek, ilçelerin gelişmişlik ve kalkınmada çok geride kaldığını söyledi. Çoban değerlendirmesinde, “Ziyaret ettiğimiz tüm ilçelerde vatandaşlarımızla ve esnaflarımızla bir araya gelerek istişare etme imkanımız oldu. Mutsuzluğun ve sahip olunan imkanların bir türlü ekonomiye kazandırılamamış olmasının sıkıntılarını yaşadıklarını ifade ediyorlar. 2022 yılında Elazığ’ın kurtuluş planını hazırlarken il merkezi ve ilçelerimizin sosyo ekonomik kalkınmışlık düzeyini araştırdığımızda Ticaret ve Sanayi Bakanlığımızın 2022 yılında hazırlamış olduğu kısa adı SEGE olan İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Raporunu incelemiştik.

ÜLKEMİZİN EN GERİ KALMIŞ BÖLGELERİ GRUBUNDA MAALESEF YER ALIYORUZ

Ülkemizde 971 ilçe bulunurken bunlar gelişmişlik sıralamasına göre 6 bölgeye sınıflandırılmış olup, en gelişmiş iller 1’inci sırada yer almakta ve en geri kalmış ilçeler ise 6’ıncı bölgede toplanmıştır.

İlimizin ilçeler bazındaki durumu şöyledir: Merkez 1, Keban, Kovancılar, Karakoçan 4, Maden, Ağın, Sivrice, Baskil, Alacakaya ve Palu 5, Arıcak ise 6’ıncı bölgede bulunmaktadır. Zengin su kaynakları, sulanabilir arazi varlığı, iklimi, doğal yapısı, jeopolitik konumu, tarım ve hayvancılıktaki potansiyeli, yeraltı kaynakları, ulaşım imkanları, genç nüfusu ve bunun gibi bir çok avantajına rağmen hem il merkezimiz hem de ilçelerimiz sosyo gelişmişlik endeksinde ülkemizde en geri kalmış yöreler grubunda yer almaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MHP Milletvekili Aday Adayı Çoban:Aziz Şehrimiz Gelişmişlikte Hak Ettiği Yerde Bulunmuyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin