AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, Suriye’de işgal ettiği topraklarda yerel seçim yapmayı planlayan terör örgütü PKK / YPG’nin bu seçimi ertelemek zorunda kaldığını söyledi.

Türkiye’nin seçime yönelik kararlı tavrı üzerine, bölgedeki aşiretlerden protesto açıklamaları yapıldığını belirten Milletvekili Açıkkapı,”Siyasi yapılardan da ertelenen bu seçimlere yönelik protestolar devam ediyor. ABD’de 11 Haziran’da yapılması planlanan sözde yerel seçimlerle ilgili ‘teröristan’ hayali kuranların beklentilerine uymayacak bir karar açıkladı ve şu an için bunun doğru olmadığını ifade etti. Biz hiçbir şartta böyle bir seçimin olamayacağını ifade ediyoruz. Her fırsatta Türkiye’nin müttefiki olduğunu söyleyen ABD’nin bu tutumunu sürdürmesini bekliyoruz.” Dedi.

Türkiye’nin ilk günden itibaren seçim kararına karşı olduğunu aktaran Açıkkapı, “Bu ertelemenin kalıcı hale gelmesini arzuluyoruz. Seçimlerin yapılmasına müsaade etmeyeceğiz” diyerek; “Kundaktaki bebeğe kurşun sıkan terör örgütü PKK’nın siyasi uzantıları, bugün demokrasiden, hak ve özgürlüklerden bahsediyorlar. Kundaktaki bebeği, askeri, sivili katleden terör örgütünü bugüne kadar bir kez kınadıklarını görmedik. Dürüst ve samimi değiller. Onların hiçbir hak ve özgürlük ifadesi, asil ve necip milletimizi asla tatmin etmez.” İfadelerine yer verdi.

Türkiye’nin, NATO müttefiklerinin samimiyetini her şartta ve her zaman görmek istediğini de dile getiren Açıkkapı, ” Türkiyesiz bir NATO düşünülemez; Türkiyesiz NATO savunmasızdır.” Dedi.