Milletvekili Erol: Süreç Hızlanmalı

featured

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ’da kira fiyatlarının İstanbul ve İzmir gibi mega kentlerle yarıştığını belirterek Elazığ’da devlet eliyle yapılacak konutların yapım süreçlerinin hızlanması çağrısında bulundu.

İlk olarak 24 Ocak 2020 tarihinde ve daha sonra 6 Şubat 2023 tarihinde şiddetli depremlerle sarsılan bir kent olan Elazığ, hem konut stokunun azalması hem de Maraş depremleri sonrası bölgeden ciddi bir göç alması nedeniyle kira fiyatlarının en fazla artış gösterdiği illerden biri oldu. Halihazırda Türkiye’de ciddi bir kira sorunu yaşanırken ağır ilerleyen süreçler Elazığ’da bu durumun daha şiddetli bir şekilde yaşanmasına neden oluyor.

MİLLETVEKİLİ EROL: “KONUT YAPIM SÜRECİ HIZLANMALI”

Elazığ’ın da depremden hem ekonomik hem de psikolojik olarak ciddi bir yara aldığını hatırlatan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, süreçlerin hızlanması gerektiğini belirterek: “24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ ciddi bir deprem yaşadı. Depremle birlikle konut fiyatlarında hem kira hem satış olarak ciddi artışlar yaşandığını gördük. Bu ciddi bir sorun olarak uzun bir süre devam etti. Çözüm ne oldu? Konutların hızlı bir şekilde tamamlanmasıyla arz talep dengesinin sağlanmasıydı. Şu anda bu durumu yeniden yaşıyoruz. Hem depremler nedeniyle düzensiz göç alınması hem de yeniden binlerce ağır hasarlı bina oluşması dengeyi iyice bozdu. En yaşanılamaz denilen konutlarda bile asgari ücrete varan kiralar istendiğini görüyoruz. 2 bin civarında bir konutun teslim edilmesi öngörülüyor ancak bu yeterli değil. Elazığ’da 10 binden fazla ağır hasarlı yapı olduğu düşünüldüğünde daha fazla bir konut ihtiyacının olduğunu apaçık görüyoruz. Yerel yetkililerimizin de bu konunun üzerinde durması gerekiyor. Süreci hızlandırmak gerekiyor.” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Milletvekili Erol: Süreç Hızlanmalı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin