Milletvekili Keleş, STK Platformu Toplantısına Katıldı

featured

Sivil Toplum Kuruluşları Platformu aylık istişare toplantısı Ak Parti Elazığ Milletvekili Erol Keleş’in katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda Elâzığ gündemine ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

Elazığ STK Platformu aylık istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Ahmet Tevfik Ozan fuar ve kongre Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya Ak Parti Elazığ Milletvekili Erol Keleş, STK Platformu Dönem Sözcüsü Heybet Öztekkeli ve STK platformu üyeleri katıldı.

Toplantıda hasar tespit süreci, yerinde dönüşüm projesi, Pertek Köprüsü ve daha önce STK platformunun gündeme taşıdığı konularla ilgili Milletvekili Erol Keleş ile fikir alışverişi yapıldı.

KELEŞ: “ELAZIĞ’A KAZANDIRILAN 25 BİN KONUTUN FAYDASINI 2023 DEPREMLERİNDE GÖRDÜK”

AK Parti Elazığ Milletvekili Erol Keleş, Elazığ 2020 yılında büyük bir deprem felaketi ile ardından pandemi ve asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş depremleri ile kentte yaşanan bir takım sorunların ve sıkıntıların giderildiğini ifade etti. Keleş, “Evet sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz bir pandemi süreci, pandemi sürecinin hemen arkasından 2020 yılında yaşamış olduğumuz Elazığ depremi ve 6 Şubatta yaşamış olduğumuz asrın felaketi olarak niteliklendirilen bir deprem yaşadık ve özellikle bu deprem sürecinde ve pandemi sürecinde de çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldık. Bunların çözümü noktasında devletimiz her zaman milletimizin yanında oldu. Cumhurbaşkanımız özellikle deprem konusunda göstermiş olduğu hassasiyeti hiçbir ülke de göremeyiz bunlar çok önemli şeylerdi. Elazığ’ımız 2020 yılında yaşamış olduğu depremden sonra 25 bin konut Elazığ’a kazandırılarak 2023 depreminde biz bunun faydalarını gördük. Çünkü yapı stokumuz yenilenmişti ve Elazığ ile Malatya arasında 90 km’lik bir mesafe olmasına rağmen Malatya’da 2 bine yakın vatandaşımız hayatını kaybederken Elazığ’da 2 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bunun en büyük sebebi 2020 yılında Elazığ’da yapı stokunun yenilenmesi ve yapılan 25 bin civarındaki konut. Bunlar gerçekten çok önemliydi. Ben Çatalçeşme Mahallesi’nde mahalle sakinleriyle ve TOKİ’de oturan vatandaşlarımızla bir araya geldim gerçekten orada sıkıntılarımız var mı var mutlaka sıkıntılarımız olacak 25 bin konut yapılmış ama insanlarımız enazından kendilerine verilen bu konutlardan dolayı mutluluklarını ve Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerini ifade ediyor” dedi.

KELEŞ: “ARALIK AYINDA PERTEK KÖPRÜSÜ PROJE İHALESİNİN YAPILACAĞIZ”

Milletvekili Keleş, AK Parti Milletvekilleri olarak Elazığ’ın kronikleşmiş sorunlarının çözüme ulaştırmak için çalıştıklarını söyledi. Keleş, “Pertek Köprüsü ile ilgili olarak da milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve il başkanımızla beraber Sayın bakanımızı ziyaret ettik bu ziyaretimiz sırasında bu konuyu dile getirdik ve ayrıntılı olarak tartıştık ki bakanımız daha önceden genel müdürdü konuya kendisi de hakim ve Pertek Köprüsünün yapılmasının Devlet ekonomisine sağlayacağı pozitif katkıları kendilerine sunduk. Biliyorsunuz 60 km’lik yolda bir kısalmaya yol açıyor bu ciddi anlamda ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır ve zamandan kazancın olduğunu ve şunu da ifade etmek lazım 20-30 yıl önce Pertek köprüsü elzem değildi ama bugün itibariyle batığımız zaman gerçekten kuzeyi güneye bağlayan bir yol olarak bakıldığında bu köprünün elzem olduğunu kendilerine ifade ettik ve bununla ilgili bir mesafe kat etmemiz gerektiğini söyledik. Tabi Bakanımız sizlerde biliyorsunuz şuanda ödenek konusunda sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz özellikle deprem bölgesi inşaatı için yaklaşık depremin bize maliyeti 104 milyar dolar. Bunun dışında da maliyeti olan bir seçim geçirdik, pandemi süreci dolayısıyla sıkıntılı bir dönemdeyiz ama ona rağmen biz Bakan Bey’i bu konu hakkında biraz zorladık ve Bakan Bey sağolsun tamam dedi bu yıl içerisinde proje ihalesine çıkalım. Ben ondan şunu istedik tarih istedik bize tarih söyleyin oda tabi tarih vermekte biraz çekindi ama bunu biz Elazığ halkıyla, Elazığ’daki kurum ve kuruluşlarla paylaşacağımızı ifade ettim bunun üzerine genel müdürüyle bir telefon görüşmesi yaptı ve aralık ayında Pertek Köprüsü proje ihalesinin yapılacağını bize kendisi ifade etti.” Dedi.

ÖZTEKKELİ: “AĞIR HASARLARLA ALAKALI KONULARI VEKİLLERİMİZ KURUM MÜDÜRLERİMİZLE BİR ARAYA GELİP ÇÖZDÜLER”

STK Platformu dönem sözcüsü Heybet Öztekkeli, Elazığ’ın deprem den dolayı yaşamış sorunlarının çözümü için hazırladıkları raporları Milletvekili Erol Keleş’e ilettiklerini söyledi. Öztekkeli, “Gündemlerimizi sayın vekilimize aktardım oda bizi aydınlattı özellikle bu yıl depremden dolayı ağır hasarlarla alakalı gündeme getirdiğimiz konuları sayın vekillerimiz onlarda gündeme alıp kurum müdürlerimizle bir araya gelip bunları çözdüler. Yeni gelmelerine rağmen Sivil toplum Örgütlerinden gündeme gelen konuları onlarda dikkate alıp mümkün oldukça çözmeye çalışıyorlar umuyorum ki bundan sonraki sorunları da daha çabuk daha iyi bir şekilde çözeceklerine inanıyorum” dedi.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Milletvekili Keleş, STK Platformu Toplantısına Katıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin