Milletvekili Keleş’in Girişimleriyle Hububat Alımı 5 Temmuz’da Başlayacak

featured

2023 yılı hububat alım süreci ile ilgili Elazığlı çiftçilerden gelen yoğun talepler üzerine Toprak Mahsulleri Ofisi yetkilileri ile görüşen AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş yetkililerle görüşmesinin ardından Toprak Mahsulleri Ofisi hububat alımlarının 5 Temmuz’da başlayacağını açıkladı.

Konu ile ilgili TMO’dan yapılan açıklamada; “TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr internet adresinden yayınlanmakta olup üreticilerimiz bu depolara teslim ettiği ürününü elektronik ürün senedi (ELÜS) sistemi üzerinden TMO’ya satabilecekler. Buna göre Elazığ merkez ve tüm ilçeleri, Tunceli merkez ve tüm ilçeleri ellerindeki ürünlerini Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ERGÜNLER LİDAŞ lisanslı depo üzerinden satabilecekler. Ergünler Lidaş’tan yapılan açıklamaya göre şu an hali hazırda Ergünler Lidaş 21.000 ton, Kovancılar Özbeş Kardeşler siloları 6.000 ton, Tunceli Akpazar Özcihan siloları 23.000 ton, toplamda 50.000 ton hububat alımı yapabilecek boş depo kapasitelerinin olduğu belirtildi. Lisanslı depolara ürün verecek üreticiler TMO ile anlaşmalı bankalarda (Ziraat, Halk, Vakıf bankaları) ELÜS yatırım hesabı açtırmalı, Ticaret Borsası’na kayıt yaptırmalı. Satış Alanında Uzun Süreli Beklemenin Önüne Geçilecek TMO üreticilerimizin işyeri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla Kovancılar, Karakoçan, Palu, Alacakaya ve Arıcak ilçelerinin ve isteyen tüm üreticilerin hububat alım işlemlerini yapabilmek için Elazığ TMO Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak Kovancılar Alım Merkezi, Tunceli ve ilçelerindeki üreticiler için Mazgirt ilçesi ve Akpazar beldesinde geçici alım merkezleri oluşturmuştur. Geçici alım merkezinde hububat alımları randevulu yapılacak olup randevu tarihi 16 Haziran 2023’te başlamıştır.

ALIMLAR 5 TEMMUZ’DA BAŞLAYACAK

AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş’in de girişimleriyle TMO tarafından ilgili kuruluş ve STK’lara duyurular yapılarak 5 Temmuz 2023 tarihinde alım işlemlerinin yapılacağı belirtilmiştir. Elazığ genelinde son on yıllık ortalama hububat alımı başlama tarihi ise Haziran ayının son haftası ve Temmuz ayının ilk haftası olarak belirlenmiştir.

50.000 TON İÇİN HAZIRIZ

TMO Elazığ Şube Müdürlüğü yetkilileri “hinterlandında 50.000 ton depo kapasitemiz alım için hazır durumdadır. Ayrıca ihtiyaç duyulması halinde öncelikli olarak depo kiralama yoluna gidilecek, kapalı depolarda yetersiz olduğu durumlarda açık yığın sahası kiralanıp açık yığınlarda alım işlemleri devam edecektir. Üreticilerimizin ÇKS’ye kayıtlı olan ürün miktarlarının tamamını alabilmeleri için kurumumuz tarafından tüm tedbirler alınmıştır.

TMO iş yerlerinde Pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılabilecektir. Ürün bedeli ödemeleri ürün teslimatına (TMO ve ELÜS) müteakip 30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına yatırılacaktır. Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale ÇKS kaydı bulunan üreticilerden ürün bazında ÇKS’de kayıtlı ürün miktarı kadar alım yapılacaktır. Tüccar ve şirketlerden peşin alim yapılmayacaktır. Eski yıl mahsulü veya ithal ürünler(ELÜS dahil) alımı kesinlikle yapılmayacaktır. Eski yıl mahsulü veya ithal ürünün kurumumuza satışın yapıldığı yada yapılmaya çalışıldığının tespit edilmesi halinde üreticinin ürün satışı 2 yıl engellenecektir. Alımların analizle yapılması esastır. TMO’ya ürün getirenler dışındaki üçüncü şahıslara protein cihazıyla analiz kesinlikle yapılmayacak olup canlı haşere ihtiva eden ürünler alınmayacaktır. Geçici alım merkezlerinde yapılacak alımlarda 2022 yılından farklı olarak diğer kesintilerin yanında alım bedeli üzerinden %1 + KDV hizmet bedeli tahsil edilecektir.

Lisanslı depolara ürün verecek olan üreticiler Toprak Mahsulleri’nin resmi internet adresinden (www.tmo.gov.tr) daha detaylı bilgiye ulaşabileceklerdir.” Denildi.

KELEŞ: “50.000 TON KAPASİTELİ ALIM DEPOLARI İLE İHTİYACA CEVAP VERİLECEK”

Konu ile ilgili bir açıklama yapan AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, “2023 yılı hububat alımları 5 Temmuz’da başlayacaktır. Satış alanında uzun süreli beklemelerin önüne geçilerek 50.000 ton kapasiteli alım depoları ile ihtiyaca cevap verilecektir. Bu problemin çözümüne katkı sunan TMO yetkililerine teşekkür ediyor, bereketli bir hasat dönemi olmasını diliyorum.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Milletvekili Keleş’in Girişimleriyle Hububat Alımı 5 Temmuz’da Başlayacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin