Müdür Çetiner: Dağlar Yemyeşil Olacak

featured

İrfan ARSLAN

Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü, şehir genelinde ve kırsal alanda fidan dikme ve yeşillendirme çalışmalarına devam ediyor. Orman Bölge Müdürü M.Salih Çetiner, sonbahar dönemi ağaçlandırma çalışmalarına başlanıldığını, yapılacak olan çalışmalar ile dağların yemyeşil olacağını belirtti.

Sivrice’de Mavi Yeşil İle Bütünleşecek

Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü Sivrice’yi ve boş dağları daha yeşil bir hale getirmek için ekstra gayret sarf ediyor. Bu kapsamda Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Elazığ’ın Sivrice İlçesi’nde bulunan Hazar Gölü’nde, Sürek Köyü’nde, Karaçalı ve Güney köylerinde kapsamlı bir çalışma gerçekleştiriyor. Dikim çalışmaları sonucunda Hazar Gölü daha temiz bir havaya ve daha güzel bir görüntüye sahip olacak. Elazığ/Sivrice -Sürek köyünde 100 Ha’lık Erozyon Kontrol sahasında çalışmalara başlanıldı. Elazığ’ın göz bebeği ve incisi Hazar Gölü kıyısındaki ağaçlandırma çalışmalarımız Güney köyünde de devam edecektir. Dikilecek fidanlar sayesinde mavi, yeşille bütünleşecek. Güney Köyü’nde önümüzdeki günlerde 250 hektarda ağaçlandırma çalışmaları başlayacak. Sivrice/Sürek ve Karaçalı köylerinde 100 Ha’lık sahada Toprak İşleme (Teras Yapımı) çalışmaları bitmek üzere. Sonbaharda fidanlarımızı toprakla buluşturacak. Dikilecek fidanlarla geleceğe nefes olacak.

Çalışmalarla ilgili bir açıklama yapan Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, “Elazığ’ımızı daha güzel, daha temiz ve daha yeşil bir hale getirebilmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sivrice İlçe’mizde çok kapsamlı teras oluşumu, fidan dikimi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hazar Gölü’müzün kıyısında ağaçlandırma çalışmalarımızı geçtiğimiz aylarda başlattık başarılı bir şekilde devam ediyoruz. Daha yeşil bir Elazığ için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Bölgemizde Ağaçlandırma Çalışmaları Sürecek                         

Orman Bölge Müdürü M.Salih Çetiner, sonbahar döneminde sadece Elazığ’da dağıl bölgedeki diğer illerde de ağaçlandırma çalışmalarının yapılacağını belirterek şunları söyledi.

“ Bölgemizde illerde bulunan ormanlık alanların ağaç cinsi olarak yüzde 90’ı meşe ağacından oluşuyor. Teknik elemanlarımız bölgemizde ki illerde ağaçlandırma yapılacak olan alanlarda toprağın analizini yaparak bu toprakta hangi cins ağaçların daha iyi olacağını belirleyip buna göre ağaç dikimini planlıyorlar. Biz de fidan üretimini buna göre planlıyoruz. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde ki ağaçlandırmalarda bu plan kapsamına göre yapılıyor.

Ülkemizde son yıllarda yaşadığımız orman yangınlarını da göz önüne alarak ormanlarımızı oluştururken, YARDEP projesi kapsamında ağaç dikimlerinde yangına dayanıklı yapraklı fidanların dikimlerini tercih ediyoruz.

Sonbahar döneminde Orman Bölge Müdürlüğümüz kapsamında ki illerden Hakkâri de 30 Hektar, Van da 20 Hektar, Bitlis te 30 Hektar, Muşta 80 Hektar Bingöl de 200 hektar alanda ağaçlandırma çalışması yapılacak.” Dedi

Elazığ’da 1105 Hektar Alan Ağaçlandırılacak

Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, Sonbahar dönemi ağaçlandırma çalışmaları kapsamında Elazığ’da 1105 hektar arazinin ağaçlandırılacağını belirterek şunları söyledi.

“ Elazığda yapacağımız erozyonu önleme ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 300 hektar Baskil Karaali, 180 hektar Kömürhan, 250 hektar Sivrice,100 hektar Kanatlı, 75 Hektar Seydili ve 200 Hektar Beyhan olmak üzere toplam 1105 hektar alanda erozyonu önleme ve ağaçlandırma çalışmaları yapacağız. Bu çalışmalarımız kapsamında Badel başta olmak üzere, Meşe, sedir, karaçam, ardıç ve diğer tür ağaçlarımızı toprakla buluşturacağız. Böylece 4-5 yıl sonra ilimiz daha yeşil bir bölge haline gelecek.”

Talep Halinde Fidan Gönderebiliriz

Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, ülkemizde bu yıl orman yangınları sonucunda birçok bölgede ormanların yok olduğunu, bu bölgelerde yapılacak olan ağaçlandırma çalışmalarına katkı sağlayabileceklerini belirterek şunları söyledi.

“ Orman Bölge müdürlüğü olarak yıllık 12 Milyon fidan üretimi yapıyoruz. Bu yıl da bu üretimimizi gerçekleştirdik. Üretimini gerçekleştirdiğimiz fidanlarımızı bölgemizde yapılan planlama kapsamında ağaçlandırma çalışmalarımızda kullanıyoruz. Ancak tüm Orman Bölge Müdürlüklerimizde olduğu gibi bizde üretimini yaptığımız fidanları müdürlüğümüz bünyesinde ki soğuk hava depolarında koruyoruz. Bu yıl yanan ormanlık alanlarımızda yapılacak olan ağaçlandırma çalışmalarında bizden talep olması durumunda soğuk hava depolarımızda ki ağaçlarımızdan bu talepleri karşılayarak fidan gönderebiliriz.” dedi

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Müdür Çetiner: Dağlar Yemyeşil Olacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin