Muhtar Gündoğan, Maden Firmasına Karşı Mücadele Ediyor

featured

EVREN DEMİRDAŞ

Elazığ’ın merkeze bağlı Sugözü Mahallesi sınırları içinde bulunan ve üç yerleşim yerini de olumsuz etkileyen özel bir maden firmasının Kalker ocağı faaliyetlerinin durdurulması talebiyle muhtar ve vatandaşlar tarafından Elazığ 1. İdare Mahkemesine dava açtı. Mahalle sakinleriyle beraber açıklama yapan Sugözü Mahallesi muhtarı Seda Gündoğan, “Şuanda yedi gözeden gelen doğal kaynak sularımız katlediliyor. O yüzden bir an önce bu projenin durdurulmasını istiyoruz” dedi.

Daha önce Elazığ Belediyesi tarafından mahallesinin yolları asfaltlanmadığı için asfaltlama yapan kamyonetin önünde oturma eylemi yaparak Elazığ belediyesini protesto eden Sugözü Mahallesi muhtarı Seda Gündoğan dâhil üç mahalle muhtarı ve vatandaşlar tarafından bölgede faaliyet gösteren maden ocağının doğal su kaynaklarına zarar verdiği iddiasıyla çalışmalarının durdurulması için Elazığ 1. İdare Mahkemesine dava açtı. Açılan davanın ardından mahkeme, maden ocağının faaliyet gösterdiği alanda keşif ve bilirkişi incelemesi yapılması için beş kişilik heyet görevlendirilerek inceleme yaptırdığı öğrenildi.

‘SU KAYNAKLARINA YAKIN YERLERDE DİNAMİT KULLANILIYOR’

Bilirkişi heyetinin incelemesine eşlik eden davacı vekili Avukat Barış Yıldırım ve Sugözü mahalle muhtarı Seda Gündoğan, incelemelerin ardından vatandaşlarla birlikte açıklama yaptılar. Madencilik faaliyeti yapılan alana yakın yerlerin Sit alanı olduğu ve madencilik faaliyetinin bu alanlara zarar verdiğini belirten Avukat Barış Yıldırım, “Sugözü Mahallesi sınırları dâhilinde görüşülmekte olan madencilik projesinin iptali için yöre halkı adına yürütmenin durdurulması ve iptal kararı talebiyle Elazığ 1. İdare Mahkemesine dava açmıştık. Bu kapsamda bugün İdare Mahkemesinin kişi refakatiyle bölgede keşif yapıldı. Burası Türkiye Cumhuriyet mevzuat hükümlerine göre koruma statüsüne sahip özellikle belirtmek gerekirse hemen yanı başımızda Harput yerleşkesi ülkemizin tarafı dünya kültürüne ve doğal mirası sözleşme hükümlerine göre dünya kültür mirası geçici listesine alındı. Yine 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa göre yanı başımızda sit alanı olarak ayrılmış yerler bulunuyor. Bunlardan başka içme ve kullanma suyu havzalarının korunması yönetmeliği hükümlerine göre su kaynağı bulunuyor. Bu yönetmelik kanunlarına göre bu su kaynaklarının korunması gerektiği halde su kaynaklarına çok yakın bir noktada yıllardır madencilik projesi yürütülüyor dinamitle patlatma metodu kullanılıyor. Dinamitle parlatma kullanılması metodu sonucu insanlara çok ciddi ve yaşam alanlarına engel oluşturmuş durumda. 3213 madencilik kanunu hükümlerine göre maden projelerinin yerleşim yerleri dışında yürütülmesi gerekilir. Şirket proje sınırları dışında  açtığı artezyenlerle su kaynaklarına da müdahale etmiş durumda. Projeden dolayı çıkan tozdan kaynaklı bölgede uzun zamandır sebze ve meyvecilik noktasında yöre halkının söylediğine göre sorunlar yaşanıyor. Bu projenin başta uluslararası sözleşmeler, anayasa, çevre kanunu, Su ve Çevre tabiatlarını koruma kanunu, mera kanunu ve ilgili mevzuatlar dikkate alınarak derhal iptal edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

‘DOĞAL KAYNAK SULARIMIZ KATLEDİLİYOR’

Maden projesinin dört yerleşim yerini olumsuz etkilediğini ileri süren Sugözü Mahalle Muhtarı Seda Gündoğan ise, “2022 yılında üstümüzde bulunan maden ocağına bunun neticesinde mahallemize bilirkişi geldi. Tabi bu maden projesi bir tek Sugözü Mahallesi değil Çayırköyü, Oymaağaç köyü ve Göllübağ Mahallesi olmak üzere yaklaşık dört yerleşim yerini etkiliyor. Hem sularımızdan hem de yollarımızdan kaynaklı sıkıntılar yaşıyoruz sürekli kazalar meydana geliyor. Bunun dışında sebze ve meyvecilikle ilgili son zamanlarda hiç bir şey yapamıyoruz. Ama bizim için en önemli olan şuanda yedi gözeden gelen doğal kaynak sularımız katlediliyor. O yüzden bir an önce bu projenin durdurulmasını istiyoruz. Yetkililer sesimizi duysun ve lütfen bir an önce burası kapatılsın” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Muhtar Gündoğan, Maden Firmasına Karşı Mücadele Ediyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin