ÖĞ-DER Elazığ Şube Başkanı Karaçorlu: Öğretmenlik sabırla icra edilen meslektir

featured

ÖĞ-DER Elazığ Şube Başkanı Habip Karaçorlu, Geçen yıl yasalaşan 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunun aceleye getirildiğini ve içerik olarak eksik olduğunu STK’lar olarak defalarca ifade etmiştik. Bu yasanın yeniden meclise getirilerek öğretmenlik mesleğinin daha geniş ve ciddi tanımının yapılmasını, öğretmenlerin görev ve yetkilerinin yasayla netleştirilmesini, öğretmenlerin ücret ve özlük haklarının iyileştirilerek kariyer basamakları itibarıyla görev ve sorumlulukların yeniden tanımlanmasını talep etiklerini belirtti.

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle açıklamada bulunan Habip Karaçorlu şunları söyledi.

“Bu yıl 24 Kasım Öğretmenler Gününü Gazze’de yaşanan soy kırımda hayatlarını kaybeden mazlumların, öğrenci ve öğretmenlerimizin acısını paylaşarak idrak ediyoruz. Her gün yüzlerce masumunun katledildiği Filistin topraklarında yaşanan mezalime bir an önce son verilmesini talep ederek, işgalci Siyonist katilleri bir kez daha bu günde lanetliyoruz. Yüce Rabbimizden Filistinli kardeşlerimizin ve Mescidi Aksa’nın biran önce özgürlüğüne kavuşmasını niyaz ediyoruz.

Dünyanın en şerefli ve değerli mesleği olan, mensubu bulunmakla iftihar ettiğimiz öğretmenliğin bir meslek olmaktan ziyade bir sanat olduğu bilincindeyiz. İnsan yetiştirme sanatı olan öğretmenlik, her şeyden önce önemli bir bilgi birikimi ve sabırla icra edilen bir meslektir. Bu mesleğin mensupları öğrencileri için bir rehber ve aynı zamanda örnek alınan şahsiyetlerdir. Bu nedenle bu mesleği icra eden arkadaşlarımızın her yönüyle öğrencilerine örneklik teşkil edecek bir durumda olmaları gerekmektedir. Bu amaca binaen devletimizin öğretmen yetiştirme konusunda daha özenle davranarak, öğretmenlik kriterlerini yeniden belirlemesini ve bu mesleğin değerini daha da yükseltmesini bekliyoruz.

Geçen yıl yasalaşan 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunun aceleye getirildiğini ve içerik olarak eksik olduğunu STK’lar olarak defalarca ifade etmiştik. Bu yasanın yeniden meclise getirilerek öğretmenlik mesleğinin daha geniş ve ciddi tanımının yapılmasını, öğretmenlerin görev ve yetkilerinin yasayla netleştirilmesini, öğretmenlerin ücret ve özlük haklarının iyileştirilerek kariyer basamakları itibarıyla görev ve sorumlulukların yeniden tanımlanmasını talep ediyoruz.

Eğitim-öğretimde başarı ve kalitenin artırılması için öğretmenlik mesleğinin layık olduğu yere taşınması gerektiğini bu özel gün dolayısıyla bir kez daha tekrarlıyoruz. Ayrıca vatana, devlete ve millete sahip çıkacak ve hayırlı Salih nesillerin yetiştirilmesi konusunda eğitimde müfredatın milli ve manevi değerlerimizin temel alınarak yeniden düzenlenmesinin önemini bir kez daha burada belirtiyoruz. Bu nedenle bakanlığımızın yeni müfredat düzenlenmesi konusunda bu konularda duyarlı olacağını temenni ediyoruz. Önce ahlak ve maneviyat düsturu göz önüne alınmadan hazırlanan müfredatlardan kaynaklanan sorunları hepimiz çok iyi biliyoruz. Aynı yanlışlar üzerinde ısrar edilmemesi, müfredatın yol haritası hazırlanırken doğru kararlar verilmesi ülkemizin bekası açısından hayati bir durum arz ettiğinden bu konudaki uyarı görevimizi de yapıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin, hocalarımızın Öğretmenler Gününü kutlar, kendilerine sağlıklı ve huzurlu ömürler diler, mesleklerinde başarılarının devamını dileriz. Ayrıca şehit öğretmenlerimiz ve ebediyete intikal eden merhum hocalarımıza da Yüce Rabbimizden rahmet ve mağfiretler dileriz.”

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÖĞ-DER Elazığ Şube Başkanı Karaçorlu: Öğretmenlik sabırla icra edilen meslektir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin