Öğretmenevi Kaderine Mi Terk Edildi

featured

YAREN KAYA

Elazığ ilinin önemli binalarından biri olan, yüzyılın başında Halkevi olarak sonra ki yıllarda Öğretmen Okulu son olarak Öğretmenevi olarak kullanılan binanın akıbeti bilinmiyor. 2020 Elazığ Depremi ile 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından boşaltılan ve önce yıkım kararı alınan ardından Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından yıkılması durdurulan tarihi binanın akıbeti bilinmiyor.

ATATÜRK’Ü KONUK ETMİŞTİ

1934 yılından 40’lı yılların sonuna kadar Halkevi, 30 yıla yakın öğretmen okulu, 40 yıl öğretmenevi olarak hizmet vermiş, Mustafa Kemal Atatürk’ün 17 Kasım 1937’deki Doğu gezisine 2 gün ev sahipliği yapmış, Cumhuriyet dönemi mimarisi ile eğitim/kültür tarihimizin hafızası, tanığı, şehrin ortasında buluşma noktası bu tescilli, prestijli tarihi bina bugünkü görüntüsünde kaderine terk edilmiş gibi görünüyor.

Elazığ şehir merkezinde ki birkaç taş binadan biri olan Elazığ Öğretmenevinin ilin yöneticileri tarafından, yapılacak ortak bir toplantı sonucunda alınacak karar doğrultusunda şehrin hafıza kimlik binalarından biri olması sağlanacak adımların atılması isteniyor.

ESKİ VİLAYET, PTT MÜDÜRLÜK BİNASI VE ÖĞRETMENEVİ

Elazığ’ın şehir tarihinde önemli yer işgal eden eski Vilayet konağı, PTT Müdürlük binası ile Öğretmenevi binası gelecek nesillere aktarılması gereken şehrin tarihi binaları olarak ayakta kalmalı. Eski Vilayet binası Müze haline getirildi. PTT Başmüdürlük binası yine hizmette olması nedeniyle bakım ve onarımı kısmende olsa yapılmaya devam ediliyor. Ancak Öğretmenevi binası boşaltılmasının ardından harap bir durum almaya başladı. Bu binanın öncelikle korunması sonrada şehrin yöneticilerinde alınacak ortak bir karar ile ne olarak hizmet vermesi planlanmalı.

Harput’ ta ki Hamam, Basın ve Kahve fincanı müzeleri gibi bu tarihi binayı restore edip Eğitim/Kültür müzesi olarak hizmete sunulması planlanabilir.

Medeniyetimizin tanığı bu tür yapılar kimliğimizdir.  Lütfen kimliğimize sahip çıkalım, koruyalım ki eğitim/kültür birikimimizi nesilden nesile aktarabilelim.

Öğretmen Evini kaderine terk etmeyelim.

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Öğretmenevi Kaderine Mi Terk Edildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin