istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat

OKULUN TÜRKİYE’DE BAŞKA BİR ÖRNEĞİ YOK

featured

Yaren KAYA – Fırat POLAT

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Elazığ’da yapımı devam eden okul inşaatını incelemek üzere Elazığ’a gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, “ Depremin ardından Elazığ’da yapımı talep edilen bu okulumuz sadece Elazığ’a değil tüm ülke genelinde çok özel bir kampüs olarak eğitime kazandırılacak örnek bir proje olacak.” dedi

Gazi Meslek Anadolu Lisesinde inşaat çalışmalarını inceleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “ Bu proje kapsamında yapılan okulumuzda 40’a yakın dersliği, 30’un üstünde atölyesi, kapalı spor salonundan konferans salonuna aslında Elazığ içinde sadece bir okul değil, Elazığ’a bir eğitim kampüsü gibi çok kıymetli hizmetler verebilecek bir stratejiye sahip özel bir projeyi kazandırmanın keyfini yaşıyoruz. Okulumuz tamamlandığında bu eğitim kurumunun önemi çok daha iyi anlaşılacak.” dedi.

Elazığ’da 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde ağır hasar alan birçok okul yıkıldı. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un girişimi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi de okul yapma kararı aldı. Akabinde, deprem sonrasında ağır hasar gören Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenecek binasının temeli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup Başkanvekilleri, CHP Genel Başkan Yardımcıları ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından atılmasının ardından okulun yapımı hız kesmeden devam ediyor. Bu çerçevede İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, okulun inşaat alanına gelerek çalışmaları yerinde incelemelerde bulunup firma yetkililerinden bilgi aldı.

“BU BİR TİP PROJE DEĞİL, OKULUN BİR BAŞKA ÖRNEĞİ YOK.”

Eylül ayından itibaren yapımı hızla devam eden okulun bir tip proje olmadığını ve başka bir örneğinin de bulunmadığını ifade eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu; “Elazığ’dayız çok kıymetli Milletvekilimiz Gürsel Beyle beraber burada geçen yıl Eylül ayında bir yılı tamamlanacak olan değerli Meslek Lisesinin inşaatını gezmeyi planladık. Gazi Meslek Lisesi Elazığ için çok kıymetli bir okuldu. Hatırlarsanız Elazığ depreminde yine burada ziyaretimiz olmuştu ve Vekilimiz sağ olsun büyük bir çalışmayla Elazığ’ı nasıl ayağa kaldırabilir ve memleketin her kurumu nasıl iş birliği yapabilir konusunda çaba gösteriyordu o dönemde bize bu hayırlı teklifi getirdiğinde İstanbul halkı adına buraya böyle güzel bir liseyi yapmayı kabul ettik. Ardından bu okulla ilgili bir proje süreci başlattık. Bugün ülkemizde en fazla ihtiyaç duyulan okul tipi diyebiliriz. Çünkü meslek elemanı yetiştiriyor ve şuanda iş gücü piyasasında elbette en çok ihtiyaç duyulan meslekler bu okullarda yetişiyor. Şu anda gördüğünüz bu okulun bir başka örneği yok. Bu bir tip proje değil, genelde okullarda tip proje uygulaması yapılır ama bu okul tamda buraya özenle çalışılmış birçok mimarımızın çalışması ve bu çalışma bittikten sonra tabi bunun bir uzunca Milli Eğitim bakanlığından onay süreci oldu, incelenmesi gerekiyordu epeyce bir zaman aldı ama onaylandı. Ardından burasıyla ilgili yapım sürecine dâhil İBB Meclisinden oy birliğiyle buranın yapımıyla ilgili karar aldık derken ihalesi yapıldı ve 2022 Eylül ayı itibariyle buraya başladık.” dedi.

İSTANBUL HALKIMIZIN ELAZIĞIMIZA ÇOK GÜZEL BİR HEDİYESİ OLACAK

Deprem döneminden dolayı okulun yapımının biraz aksadığını belirten İBB Başkanı İmamoğlu; “Malumunuz 2022’den bu yana özellikle deprem döneminde bu bölgelerde inşaatların tamamen durdurulması, 3-3.5 ay gibi bir zaman aldı, biraz sıkıntı yaşadık. Birde bir gerçeğin altını çizelim ki gerçekten bu gün Türkiye’mizin en büyük sıkıntı çektiği alanlardan biriside Ekonomik krizin etkilediği taahhüt sektörü çünkü hem eleman tedariki çok zor deprem bölgesindeki yoğun inşaat sebebiyle hem de emtia fiyatlarının çok değişken olması gerçekten sektörü zorluyor. Ama ona rağmen arkadaşlarım çok güzel bir iş başardılar artık neredeyse inşaatı yüzde 50 seviyesine getirdiler diyebilirim. Bir ara dönem içerisinde belli bir bölümünü hizmete sokabilir miyiz çabası var arkadaşlarımın bu yıl eğitim döneminde ama olmazsa da önümüzdeki yaz iç tefrişatıyla birlikte hazırlanarak inşallah Elazığ’ımıza pırıl pırıl Gazi Endüstri Meslek Lisesi yapılmış bir şekilde hizmete alınacak. İstanbul’un, İstanbul halkının Elazığ’ın yaşadığı depremden sonra Elazığ’ımıza çok güzel bir hediyesi olacak. Gurur duyuyoruz. Tekrardan huzurunuzda gerçekten böyle kıymetli bir vesileyi bize oluşturduğu için Gürsel Erol Vekilimize teşekkür ederiz.” dedi.

ELAZIĞ’A ÖZEL BİR PROJE KAZANDIRMANIN KEYFİNİ YAŞIYORUZ

Elazığ için bir okul değil özel bir proje olduğunu ifade eden Başkan Ekrem İmamoğlu;  “Şuanda gördüğümüz bu lisenin çok özel mimarisiyle de Elazığ’a değer katacağını hatta Türkiye’de konuşulan bir kampüs kavramıyla ki burada 40 yakın dersliği 30’un üstünde atölyesi, kapalı spor salonundan konferans salonuna aslında bir nevi Elazığ içinde sadece bir okul değil. Bir eğitim kampüsü gibi çok kıymetli hizmetlerde verebilecek bir stratejiye sahip bu bağlamda özel bir projeyi kazandırmanın keyfini yaşıyorum. Hem Elazığ’a hem eğitim dünyamıza hem de ülkemize hayırlı olsun.” dedi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
OKULUN TÜRKİYE’DE BAŞKA BİR ÖRNEĞİ YOK

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin