Orta Hasarlı Binalar İçin Taslak Hazırlanıyor

featured

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Yardımcısı Fatih Önalan,  6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından ilimizde hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını belirterek, “6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,8 şiddetli depremlerden etkilenen Elazığ’da birçok bina hasar alarak boşaltıldı. İlde hasar tespit çalışmaları sonuçlanırken, 36 bin 864 bina arasında 102 bina acil- yıkık, 10 bin 694 bina ağır hasarlı, 307 bina orta hasarlı, 9 bin 870 bina az hasarlı, 13 bin 840 bina ise hasarsız olarak belirlendi.” dedi.

“YIKIM İÇİN TEBLİGAT YAPILIYOR”

İl Müdür Yardımcısı Fatih Önalan, ağır hasarlı binaların yıkım süreci hakkında, “Depremin sonrasında ilimizde acil yıkık binalar sınıfında bulunan binalar yıkıldı. Ağır hasarlı binalarımız için tebligat işlemlerine başladık, yaklaşık bir 10 gündür tebligat çekiyoruz.  Binalara ağır hasarlı olduğuna dair tebligatları mahalle muhtarlarımız ve müdürlüğümüz çalışanları ile birlikte vatandaşları bilgilendirmek için binaların dış kapısına yapıştırıyoruz. Tebligat yapıştırdığımız andan itibaren 10 gün içerisinde vatandaşlarımızın belediyeden veya kırsaldaysa il özel idaresinden yıkım ruhsatını alması, aldıktan sonra da 1 ay içerisinde yıkımı gerçekleştirmesi gerekmektedir. Eğer 1 ay içerisinde yıkım gerçekleştirilmezse bu binaları biz yıkmak zorunda kalıyoruz. Yıkım çalışmalarımızda da öncelik çok katlı binalarda oluyor. Bu çalışmalar kapsamında ağır hasarlı olduğu belirlenen binalarda elektrik doğalgaz gibi hizmetlerde kesiliyor.” dedi.

“ORTA HASARLI BİNALAR İÇİN YENİ BİR TASLAK HAZIRLANIYOR”

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Yardımcısı Önalan, ilin yapı stok durumu göz önünde bulundurulduğu zaman incelenmediği düşünülen binaların aslında 2020 yılında incelendiğini, belgelendirildiğini bu nedenle Kahramanmaraş merkezli depremde dilekçe bazlı çalıştıklarını ifade etti. Müdürlüğe deprem sonrası 40 bin dilekçe verildiğini, kısa sürede hasar tespit çalışmalarının yapıldığını, kesin hasar tespit sürecinin ve itiraz sürecinin tamamlandığını söyledi.

Orta hasarlı yapılarla ilgili 7269 Sayılı Kanuna dikkat çeken Fatih Önalan, “AFAD’dan edindiğimiz bilgilere göre orta hasarlı binaların belli şartlara göre ağır hasarlı olarak sayılabilmesi için bir taslak hazırlanıyor. Henüz kesin olmamakla birlikte orta hasar verilen binaların yapı stoklarına, yapım yıllarına bakarak kademelendirilmesi planlanıyor. Belli bir yılın öncesinde yapılan binalar direkt ağır hasarlı olarak, belli bir yılın sonrasında yapımı tamamlanan binalar ise performans analizine göre değerlendirilecek. Böylelikle güçlendirilmeye müsait olan yapılar orta hasarlı olarak kabul edilecek. Bunlar dediğim gibi henüz taslağı hazırlanma aşamasında olan bir süreç.” dedi.

ORTAK TEMELLİ BİNALAR AYNI KAPSAMDA

Ortak taşıyıcılı sisteme sahip olan binaların hasar durumlarının birbirinden farklı olamayacağını söyleyen Fatih Önalan şu ifadeleri kullandı:

Bu tür binaların birinin az hasarlı diğerinin orta hasarlı olmasının mümkün olmayacağını söyledi. İl Müdür Yardımcısı Önalan, “Aynı temele kurulu olan binaların hasar durumu birbirlerinden farklıysa bunun düzeltilmesi gerekmektedir. Bina sakinleri müdürlüğümüze gelerek dilekçeyle başvuru yapabilir, başvuru sonucu ekiplerimizin tekrar kontrol ederek ortak taşıyıcılı sisteme sahip olduğuna kanaat getirmesi durumunda gerekli yazışmaları bakanlığa ileterek düzeltme yapabiliriz. Bu arada yeni adres verilerinin bir kısmının Mekânsal Adres Kayıt Sistemine aktarıldığını bir kısmının aktarılmadığını görüyoruz. Bu durum hak sahipliğinde hiçbir engel yaratmayacak, hak sahipliği işlemlerinin ada parsel üzerinden yapıldığı için sıkıntı oluşturmuyor.  Sadece nakdi yardımlar kısmında problemle karşılaşılabiliniyor.”

İl Müdür Yardımcısı Önalan kentsel dönüşüm hakkında “Ağır hasarlı binalar yıkımı yapılmadan önce vatandaşlarımızın bir yapı denetim firması ile görüşerek binalarından karot aldırması gerekmektedir. Karot aldırdıktan sonra performans analizi sonucuna göre bizim müdürlüklerimize sunmaları halinde kentsel dönüşümün sağladığı harç muafiyeti ve kredi imkânından faydalanabilmektedirler.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Orta Hasarlı Binalar İçin Taslak Hazırlanıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin