Ortaklık Kurban Ön Plana Çıkıyor

featured

İrfan ARSLAN

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık fiyatlarında geçen yıla göre bir artış olduğunu belirten Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dumandağ; “Geçen yıl büyükbaş kurbanlık fiyatları 80- 100 bin lira arasındaydı. Bu yıl da 150-170 bin lira arasında değişiyor. Kurbanlık hayvan alımlarında canlı kilo fiyatı 235 ile 250 lira arasında değişiyor. Geçen yıl kurbanlık fiyatlarına baktığımız da ise bu fiyatların yüzde elliden fazla bir artış gösteriyor. Bu artışın nedeni girdilerin artmasından kaynaklanıyor. Burada önemli olan hayvanların durumu. Kesilecek olan kurbanlık hayvanların özellikle kurban olmaya el verişli olmasına dikkat edilmeli.” dedi.

Artan ekonomik sıkıntılar nedeniyle vatandaşların tek olarak büyükbaş kurbanlık hayvan alma şanslarının azaldığını belirten Ticaret Borsası Başkanı M.Ali Dumandağ; “Vatandaşlarımız genellikle ortak kurbanlık alıyorlar. Bu durumda ekonomilerini çok sıkıntıya sokmuyor. Geçtiğimiz yıllarda da vatandaşlarımızın tercihi bu yönde oluyordu. Bu yıl bu biraz daha artış gösteriyor. Çünkü bizde Kurban Bayramı yaklaşırken piyasayı takip ediyoruz.  Vatandaşlarımız ortaklık olarak kurbana girdiklerinde, alacakları hayvanın durumuna göre 40 Kğ.ma yakın et alabiliyor.” Dedi

“KURBANLIK OLMASINA DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR”

Vatandaşlara kurbanlık seçerken dikkat etmesi gerektiği konular hakkında da uyaran Ticaret Borsası Başkanı M. Ali Dumandağ;  “İnsanlar güvendiği kişilerden kurbanlık alıyorlar. Kurbanlık vasfı taşıyan hayvanları alabilmek için güvenilir yerden almak lazım. Kurban edilecek olan hayvanların hastalıklı olmaması gerekiyor. Kurbanlık hayvanın davranış, yürüyüş, vücut yapısı ve şekli normal, tüyleri düzgün ve parlak, gözlerinde canlı bir bakış olması, geviş getirmesi ve solunumunun düzgün olması gerekir.”

Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, kurbanlık hayvan hareketlerinin de kontrol altında tutulduğunu, satış merkezlerinde de Veteriner Hekim kontrolünde tutulduklarını belirterek; “Şunu özellikle belirtmek istiyorum. Kurbanlık hayvan sevkinde mutlaka rapor alınmış olması gerekir. Gelen hayvanların da durumunu kontrol ediyoruz. Hastalıkla hayvan varsa kesinlikle indirilmesine mücadele etmiyoruz.” dedi.

Öte yandan yaklaşan kurban bayramı öncesi Tarım ve Orman Bakanlığı Elazığ Veteriner Yol Kontrol ve Denetim İstasyonunda da denetimler aralıksız olarak devam ediyor. Hayvan sevklerinde hastalıklı  hayvan tespit edilmesi durumunda bu sevki izin verilmiyor.

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ortaklık Kurban Ön Plana Çıkıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin