Ötenazi’yi Kendileri Yapar

featured

Ak Parti iktidarı tarafından sahipsiz köpeklerin toplanıp sahiplenilmeyenlerin uyutulmasını içeren teklifle ilgili konuşan Elazığ Bölgesi Veteriner Odası Başkanı Cazim Bulut yasayla ilgili veterinerlerin görüşlerinin alınmadığını belirten Bulut, “Bu işleri en iyi bilen veteriner hekimler, oyunun dışına itiliyor. Biz ötenaziye karşıyız, öldürülmelerine karşıyız. Ülkenin çok zararına olan bir şeyse bunu da siyasiler karar verir. O zaman kendileri karar verir kendileri de ötenazi yaparlar” dedi.

Ak Parti’nin hazırladığı ‘hayvan hakları yasa teklifi’nde sona yaklaşılıyor. Teklifte sahipsiz sokak hayvanlarının ‘uyutulması’ hakkında maddelere yer verilmesi planlanıyor. Teklifin Meclis kapanmadan gündeme getirilmesi ve yasalaşması bekleniyor.

‘YASAYLA İLGİLİ VETERİNERLERDEN GÖRÜŞ ALMADILAR’

Yasayla ilgili bilgi sahibi olmadıkları ve köpeklerin uyutulması teklifine ilişkin veteriner hekimlerin görüşlerinin alınmadığını belirten Elazığ Bölgesi Veteriner Odası Başkanı Cazim Bulut, “Şuanda 10 milyonun üzerinde bir popülasyonun olduğu ve bu da çok ciddi anlamda her boyutuyla gerek hayvan sağlığı, gerek insan sağlığı ve gerekse hayvan şiddeti noktasında çok ciddi sonuçlar olduğu ortadadır. Hazırlanmakta olan yasa belli şeyleri getiriyor, öyle konuşuluyor en azından. Yasanın tamamında biz bir bilgi sahibi değiliz. Bununla ilgili aslında bu çözüm noktasında da biz veteriner hekimlerden gerek diğer odalarımızla gerek merkez konseyimizle ilgili bir danışmanın olmadığı yani bu çok önemli bu nokta. Biz hala bu oyunun dışına itilmeye çalışıyoruz. Bu olumsuz sonuçların gelmesinin ana sebeplerinden biri. Bu işleri en iyi bilen veteriner hekimler, bu işi en iyi yapabilecek olan veteriner hekimler. Yine veteriner hekimler oyun içerisinde yok. Bu popülasyonu kontrol altında tutabilecek olanlar da yine veteriner hekimlerdir. Bununla ilgili bize gerek siyasi partilerden gerekse kamudan bununla ilgili veya görüş alışverişi olmuş değil” diye konuştu.

‘SİYASİLER KARAR VERDİYSE ÖTENAZİYİ KENDİLERİ YAPARLAR’

Sahipsiz köpeklerin öldürülmesini siyasi bir çözüm olarak sunulmasının doğru olmadığını söyleyen Bulut, “Mevcut olan yasada bir ay içerisinde ya bu hayvanların sahiplendirilmesi, sahiplendirilmesi takdirinde de uyutulması gibi, yani ötenazi dediğimiz bir yöntemle uyutulması gibi bir çözümün olması tartışılıyor. Biz ötenaziye karşıyız, öldürülmelerine karşıyız. Ancak şöyle de bir durum söz konusu. Gelinen noktada tabii kar zarar olayını hesapladığınızda ne şekilde bir sonucunu çıkaracağını da biz bilmiyoruz. Devlet aklının ne şekilde işleyeceğini de biz şu anda bilmiyoruz ama her halükarda biz çözümün ötenazi yoluyla, hayvan popülasyonunu azaltmayı tavsiye etmiyoruz.

5199 sayılı kanun çıkarıldığı zaman görev tanımlaması düzgün yapılmamışsa sonuçların olumsuz olduğu ortada. Veteriner hekimler halen devre dışı. Sadece kısırlaştırılacaksa bu noktada temas sağlanıyor. Onun dışında tamamen sistem dışı kalıyoruz. Siyasi bir çözümmüş  gibi yapılmaya çalışılıyor. Çok üzgünüz bu noktada. Bu şekilde sonuçların iç açıcı olamayacağı bir gerçektir. ötenazi konusunda bir çok meslektaşımız, odalarımız belki yapmayacaklar, belki bulundukları makamları tercih edecekler belki istifa edecekler. Sadece köpekler değil diğer canlı hayvanlarda var. Etinden, sütünden yararlandığımız. Bunları da kesenler veteriner hekimler değil. Bizler yaşatmak için varız. Ötenazi tasvip etmiyoruz. Bu siyasi bir irade bizim tasarrufumuzda değil. Bazen kâr zarar marjını hesaplarsınız. Karşı olmak başka bir şey ama ülkenin çok zararına olan bir şeyse bunu da siyasiler karar verir.  O zaman kendileri karar verir kendileri de ötenazi yaparlar” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ötenazi’yi Kendileri Yapar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin