“Otizim Farkındalık” Etkinliği

featured

 

Yaşam Otizm Vakfı ve Tüm Sağlık Sektörü Çalışanları Derneği tarafından düzenlenen otizm farkındalık etkinliğinde hastalığın tanı ve tedavi yöntemleri anlatıldı, aileler sıkıntılarını dile getirdi.

Yaşam Otizm Vakfı ve Tüm Sağlık Sektörü Çalışanları Derneği tarafından “Otizim Farkındalık” etkinliği düzenlendi.

Programın açılış konuşmasını yapan Tüm Sağlık Sektörü Çalışanları Derneği Başkanı İlhan Şen, “Bugün burada bu amaca hizmet eden ve bu amaç için iş birliği yapan herkese huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum ve hepinizi sevgi ve selamla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda otizmli bir çocuk sahibi olan Yaşam Otizm Vakıf Başkanı Selma Alimoğlu, “Tam 7 yıl önce otizm farkındalık ayı olan Nisan ayında oğlum Ömer’in otizmli olduğunu öğrendiğimde bu durumu yaşayan her anne gibi yıkıldım. Neden ben diye sordum uzun süre. Bugün benim için bu sorunun cevabı anlam kazanmış oldu. Oğlum için ve diğer ilimizde yaşayan diğer tüm otizmli çocuk ve bireyler için bir şeyler yapabilmenin onlara ışık olabilmenin huzurunu yaşamaktayım. Otizm doğuştan gelen ancak yaşamın ilk 3 yılı içerisinde ortaya çıkan bir gelişimsel bozukluktur” şeklinde konuştu.

Fırat Üniversitesi Yenidoğan Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın, “Çok ağlayan bir bebek düşünün. Anlamsız çok ağlıyor. Genelde bu bebeklerde hep gaz var olarak değerlendiriliyor. Sürekli farklı farklı gaz damlaları veriliyor, ağrı kesiciler veriliyor. Bu çocuklardaki gelişimsel problemler en erken altıncı ayda 1 yaşında, 18 aylıkken kendini göstermeye başlıyor. Yani sizin bebekken çok ağlamasını sadece gaza bağladığınız bir çocuğun aslında gelişimsel bir probleminin olduğunu ilerleyen aylarda görüyorsunuz” dedi.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Otizim Farkındalık” Etkinliği

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin