Prof. Dr. Aytaç, Kazı Çalışmalarındaki Son Durumu Paylaştı

featured

Harput’ta devam eden kazı çalışmalarındaki son durumu paylaşan Prof. Dr. İsmail Aytaç, Restorasyona ağırlık vereceklerini belirterek Fetih Camisi’ni hizmete açmaya planladıklarını söyledi.

Harput İç Kale Kazısı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç, Harput iç kale kazılarının 2023 çalışma sezonu hakkında basın açıklaması yaptı.

Kazı çalışmalarında gelinen son nokta ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı toplantıya Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz ve Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Demirdağ da katılım sağladı. Onuncu yıl kazı çalışmalarına başladıklarını aktaran Harput İç Kale Kazısı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç, Fetih Camisi’ni hizmete açmayı hedeflediklerini kaydetti. Amaçlarının Harput’un Unesco’nun asil listesine girmesi olduğunu belirten Prof. Dr. İsmail Aytaç, ekim ayına kadar sahada olacaklarını ifade etti. Aytaç, “Malumunuz üzere Harput Kalesi’nde yapılan kazılarda Harput tarihi milattan önce 3 binlere kadar taşındı. Bu süreç içerisinde kalenin doğusunda çıkan Harput kabartmasıyla bir markalaşmada gerçekleşti. Özellikle milattan önce 3 bin yılıyla milattan sonra 1900 yıllarına kadar yaklaşık 5 bin yıllık bir yaşamın izlerini Harput’taki kazılarda takip edebilmekteyiz. Bu çalışmalarda kazılarla beraber konservasyon ve restorasyon projeleri gerçekleştiriyoruz. Bu aşamalar itibariyle daha önce yapılan kazılar itibariyle daha önce yapılan kazılardaki projeleri bitmiş bazı uygulamalarda gerçekleştirmiş durumdayız” dedi.

Aytaç, “2023 yılı Kazılarında kazılarla beraber özellikle restorasyon konularına ağırlık vereceğiz. Bununla ilgili olarak ilgili koruma kurumlarından geçen projelerimizi hayata geçirmek için Kültür Bakanlığı’nın desteği, Elazığ Valiliği’nin ve üniversitemizin ve bazı STK’ların, kültür müdürlüğünün desteğiyle çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Kaledeki bazı konservasyon işlerini yaparken bu yıl içerisinde Fetih Cami’nin hizmete açılımını planlamış durumdayız. Harput Kale zindanının restorasyonları geçen yıl tamamlandı uzun süredir ziyarete açık tutmaktayız. Bu çalışmaların özellikle kitaplara, yayınlara dönüştürülmesi hızla devam etmektedir. Şimdiye kadar bizden önceki Veysel hocanın yayını ve kitabının yanında yeni kazı ekibimizle 25 yayın gerçekleştirdik ve 5 cilt hedeflediğimiz Harput Kale Kazıları yayınlarının birinci cildi de yayın aşamasına gelmiş durumdadır. Şehrimizin karar verici mercilerinin Harput kültürü ve kalesindeki çalışmalara daha fazla destek vermesini arzu etmekteyiz. Kanal23 Bu açıdan elbette ki yapılanlarla sınırlı kalmayıp Harput’u UNESCO yedek listesinden asil listesine geçirmeye o aşamaya getirmeyi amaçlamaktayız” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
3
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Prof. Dr. Aytaç, Kazı Çalışmalarındaki Son Durumu Paylaştı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin