2022 alıntı yılına göre, ilk %2lik dilimde bulunan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesi; “Kariyer boyu etki” ve “Yıllık etki (2022 yılı çalışmalar)” olarak iki kategoride listelendi. Bilim insanlarının kariyeri boyunca yaptıkları çalışmalar dikkate alınarak yapılan değerlendirmede Fırat Üniversitesi’nde 35 bilim insanı, sadece 2022 yılı çalışmaları dikkate alınarak yapılan değerlendirmede ise 49 bilim insanı listeye girmeye hak kazandı.

Liste oluşturulurken akademik performansın en somut çıktıları olarak kabul edilen nitelikli yayın sayısı, makalelerinin yayımlandığı derginin etki değeri, çalışmalarına yapılan “atıf sayısı, h-indeks, hm_indeks, patent sayısı, ilk isim ve tek isim makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve atıf yapan makalenin yayımlandığı derginin etki değeri gibi temel ve ciddi uluslararası ölçütler kullanıldı. Oluşturulan listede, yüzde 2’lik dilime giren 200.644 bilim insanı sıralandı. Sıralamaya Türkiye’den 1.202 Öğretim Üyesi girerken, bu listede Fırat Üniversitesi’nden 49 öğretim üyesi yer aldı.

 

 

Fırat Üniversitesi’nde gerçekleştirilen törende dünyanın en etkili bilim insanları listesine giren akademisyenlerle bir araya gelindi.

Gerçekleştirilen toplantıya Rektör Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz ve dünya derecesi elde eden akademisyenler katıldı.

Programda bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Göktaş, “bizlere bu gururu yaşattığınız için sizlere tek tek teşekkür ediyorum. dedi.

 

 

Konuşmanın ardından belge takdim törenine geçildi.

Dünyanın Etkili Bilim İnsanları listesine girmeyi başaran Fırat Üniversitesi’nden 49 akademisyene teşekkür belgeleri Rektör Prof. Dr. Fahrettin Göktaş tarafından takdim edildi.