“Riskli Sigortalara SEDDK Karar Verecek”

featured

İrfan ARSLAN

Trafik sigortası yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Zorunlu trafik sigortasında belirlenen süre içinde sigorta prim teklifi alamayanların azami prim tutarları Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu (SEDDK) tarafından belirlenecek. Peki bu ne demek? Bu değişiklik araç sahiplerini nasıl etkileyecek? İşte detaylar…

ELAZIĞ sigorta acenteleri dernek başkanı ve SAİK  Türkiye Sigorta Acenteleri Meclis Başkan Vekili  M.Harun Barut ,  19.09.2023 Salı günü resmi gazetede yayımlanan yönetmelik ile trafik sigortasında önemli değişikliğe gidildi. Buna göre trafik sigortalarında prim teklifi alamayan sürücüler hangi araç grubundan olursa olsun havuz kapsamına alınacak ve araçların azami prim tutarlarına sigortacılık ve özel emeklilik düzenleme ve denetleme kurumu yani SEDDK karar verecek.

Resmi gazetede yayımlanan bu yönetmelik , trafik teklif platformunun ilk adımı. -Peki nedir trafik teklif platformu? En basit anlamı ile sigorta acentelerinin tüketiciye trafik poliçesi yapamaması sonucunda, sürücülerinin teminatsız kalmaması için hazırlanmış bir sistem.  Trafik sigortası satan tüm sigorta şirketleri ve trafik sigortası satışına aracılık eden tüm acenteler trafik teklif sisteminin doğal üyesi sayılacak. Sistem nasıl işleyecek ona da değinelim. Trafik sigortası yenilemesi gelen yada ilk kez trafik sigortası yaptıracak olan sürücü sigorta acentesine gidecek. Acente sigorta şirketinden belirli süre içerisinde teklif alıp poliçeyi düzenleyecek. Acentenin teklif alamadığı, müşterilerine zorunlu olan sigortayı yapamadığı durumlarda TRAFİK TEKLİF PLATFORMUNA başvuracak.

TRAFİK SİGORTASINDA YENİ DÖNEM: SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Hiçbir şirket bir aracın sigortasını yapmak istemezse örneğin bir acente 1 veya 2 şirketin acentesi ve teklif girdi. Kendi çalıştığı şirketler bunu yapmak istemiyor ve havuza devrediliyor. Sistem ‘sigorta yapmak isteyen şirket var mı?’ diye bakıyor. Herhangi bir şirket sigorta yaparsa poliçe kesiliyor. Hiçbir şirket sigorta yapmak istemezse havuz tarafından poliçe yapılıyor. Bunun da azami primini SEDDK belirlemiş oluyor.

Bu iyi bir düzenlemedir. Sigorta acenteleri zor durumda kalıyordu. Araç sahipleri için önemli tazminat riski vardı. Bunların hepsi bir arada ortadan kalkıyor. Sigorta acenteleri bu zor durumdan kurtulmuş oluyor.”

Platform sayesinde belirli süre içerisinde teklif alıp poliçeyi düzenleyecek. Bir ihtimal platformdaki sigorta şirketleri o sigortalıya teklif vermeme durumunda bu sefer trafik teklif platformu üzerinden poliçe yapacak şirket atanacak ya da sürücü son trafik poliçesini hangi şirketten yaptırmışsa o şirket üzerinden yeni poliçe düzenlenecek ve poliçe RİSKLİ SİGORTALILAR HAVUZUNA devredilecek . Sigortalının primine de SEDDK karar verecek . Kısacası havuza devredilen poliçelerin azami çekim tutarlarını SEDDK belirleyecek.. Trafik teklif platformunun altyapısı hazırlandı. Yeni çıkan yönetmelikle yasal dayanağında tamamlandı . Bundan sonraki süreçte bazı teknik düzenlemeler yapılacak ve kısa zamanda platform uygulamaya geçecek .

VATANDAŞLARIMIZIN TRAFİK SİGORTALARINI ZAMANINDA YENİLEMELERİNİN ÖNEMİ 

Başkan Barut vatandaşlarımızın noterden sonra yeni tescil trafik sigortalarını ve devam eden yenileme trafik sigortalarını zamanında yapmaları konusunda uyardı. Zamanı geçen ve gününde yapılmayan sigortaların yeni düzenlemeye göre havuz kapsamına düşeceğini ve zamlı tarife uygulanacağını belirtti. Uygun ve indirimli tekliften faydalanabilmeleri için ve herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için trafik sigortası araç kaskolarının , konut Dask sigortalarının , sağlık (hayat) sigortalarının Elazığ sigorta acentelerine gidilerek  yenilenmesi konusunda uyardı..

4
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü
“Riskli Sigortalara SEDDK Karar Verecek”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin